Projekty ekonomii współdzielenia

Projekty z ekonomii współdzielenia

Filtry

  • Współdzielnik
    Widok wejścia do Współdzielnika i jego wnętrza
    Nazwa projektu:
    Współdzielnik
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Wolskie Centrum Kultury
    Partnerzy:
    Wola Park
    Kategoria:
    Przestrzenie, Towary, Żywność, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Wola

    Współdzielnik to miejsce tworzone przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park. Mieszkańcy mogą tam spędzać wolny czas oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji i zero waste. Celem projektu jest dotarcie do różnych grup odbiorców – zarówno tych zainteresowanych tematyką ekologii, zmian klimatu i ekonomii obiegu zamkniętego, w tym grup aktywistycznych, jak i osób które do tej pory się tym nie interesowały. Współdzielnik jest również miejscem otwartym dla wszystkich grup wiekowych. We Współdzielniku funkcjonują: Przestrzeń współdzielenia – zgodnie z ideą ekonomii obiegu zamkniętego, każdy może przynieść tam niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać. Jadłodzielnia – lodówka i szafka, które zachęcają do dzielenia się żywnością i ratowania produktów spożywczych przed zmarnowaniem. Sala warsztatowa – odbywają się w niej spotkania i warsztaty edukacyjne wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, w tym szeroko pojętego zero waste: m.in. naprawiamy przedmioty, przerabiamy niepotrzebne materiały na rzeczy użytkowe, tworzymy naturalne kosmetyki. Aktualna oferta dostępna jest na stronie internetowej. Warsztat naprawczy – stanowisko, przy którym można naprawić sprzęty codziennego użytku np. odnowić krzesło czy usunąć usterkę w mikserze. W każdy piątek w godzinach 17:00-20:00 można tam skorzystać z pomocy wolontariusza, który zdiagnozuje sprzęt i pomoże nam go naprawić, lub podpowie jaką część wymienić. Sanatorium dla roślin – miejsce przywracania do życia rośliny doniczkowych, które są w kiepskiej kondycji, a następnie przekazywania ich mieszkańcom do adopcji. data aktualizacji: 19 listopada 2024

  • Platforma biblioteczna
    W prawym górnym rogu biały napis na czerwonym tle biblioteka online, po przeciwnej stronie zdjęcie kobiety przy laptopie, poniżej informacja tekstowa i czerwony symbol w kształcie otwartej książki.
    Nazwa projektu:
    Platforma biblioteczna
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Bemowo, Online

    Użytkownicy zdalnie wypożyczą tu e-zasoby, poczytają e-gazety, obejrzą wystawy lub też skorzystają z nauki języka obcego, warsztatów i lekcji bibliotecznych. Zapisać się można również bez wychodzenia z domu – w drodze videozapisu do biblioteki. W ramach e-oferty, która znajduje się na stronie: http://online.bibliotekabemowo.pl/ czytelnicy mogą korzystać z e-zasobów bemowskiej biblioteki. Jest ona skierowana do szerokiego grona odbiorców. Zawiera ciekawy program kulturalno-edukacyjny. Użytkownicy znajdą tam trzy podstawowe kafle tematyczne: e-biblioteka, e-edukacja i e-kultura. Dla niezorientowanych przygotowano przewodnik użytkowania, filmy instruktażowe w obrębie e-katalogu, listę niezbędnych pytań i odpowiedzi na nie. 

  • Edukacyjna Ścieżka Klimatyczna
    Fioletowy kwiat, na którym siedzi pszczoła.
    Nazwa projektu:
    Edukacyjna Ścieżka Klimatyczna
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Służewski Dom Kultury w dzielnicy Mokotów
    Partnerzy:
    Dzielnica Mokotów m.st. Warszawy, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Fundacja Sendzimira, Biuro Infrastruktury
    Kategoria:
    Przestrzenie, zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Mokotów, Online

    Ścieżka edukacyjna na temat adaptacji miasta do zmian klimatu. Jest ona skierowana do mieszkańców Warszawy w każdym wieku – od przedszkolaków, przez dzieci w wieku szkolnym i młodzież po dorosłych, w tym seniorów. Zapraszamy na spacer edukacyjny, w czasie którego na sześciu kolejnych przystankach dowiecie się więcej na temat zmian klimatu i sposobów radzenia sobie z ich skutkami. Poznacie takie zagadnienia, jak miejskie ogrodnictwo, budownictwo przyjazne dla klimatu, usługi ekosystemów zapewniane przez drzewa i znaczenie współpracy dla przystosowania miasta do wyzwań klimatycznych. Dowiecie się też, co to jest retencja krajobrazowa i jakie odnawialne źródła energii znajdziecie na terenie parku. Zaczynamy przy Służewskim Domu Kultury, skąd wzdłuż potoku przejdziemy około 1 km nad Staw Służewiecki. Na każdym przystanku czekają zadania do rozwiązania. Przejście całej ścieżki i zapoznanie się z zawartymi na niej informacjami zajmuje około godziny. Klimatyczna ścieżka edukacyjna jest efektem współpracy Miasta Stołecznego Warszawy, Służewskiego Domu Kultury, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Fundacji Sendzimira.

  • Bookcrossing
    Regał z książkami, obok kolorowe krzesełka dziecięce
    Nazwa projektu:
    Bookcrossing
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Targówek
    Kategoria:
    Towary, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Targówek

    To prosta idea polegająca na przekazywaniu lub pozostawianiu książek w różnych miejscach publicznych, tak aby inni miłośnicy czytania mogli je znaleźć, przeczytać i przekazać dalej! W ramach naszego bookcrossingu zachęcamy do zaniesienia książek na regały na antresoli pływalni Polonez przy ul. Łabiszyńskiej 20. Może to być Twoja ulubiona powieść, interesująca biografia, inspirująca literatura faktu lub każda inna książka, którą chciałbyś podzielić się z innymi. A kto wie, może to właśnie Ty znajdziesz coś fascynującego dla siebie w naszej kolekcji książek? Przyłącz się do naszej społeczności i doświadcz magii bookcrossingu. Niech książki odnajdują nowe życie, podróżując z czytelnika do czytelnika, budując więzi i inspirując kolejne pokolenia do pasji czytania. Zrób swoją część, aby propagować kulturę czytania i wspólnie uczynić świat bardziej przyjaznym miejscem dla literatury!

  • Uniwersytet III Wieku
    Sala z krzesłami w układzie kinowym i sceną. Wiele miejsc zajmują osoby słuchające mężczyzny mówiącego do mikrofonu. Nad sceną widoczny slajd.
    Nazwa projektu:
    Uniwersytet III Wieku
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus
    Kategoria:
    Przestrzenie, zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Ursus, Online

    Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus ściśle współpracuje z Uniwersytetem III Wieku. Oprócz wspólnych kursów i spotkań Biblioteka użyczyła Uniwersytetowi miejsca na swojej stronie www i utworzyła dla nich specjalną platformę, którą aktualizuje i prowadzi.

  • Pasieka edukacyjna Wilanów
    Pszczelarze pracują przy ulach
    Nazwa projektu:
    Pasieka edukacyjna Wilanów
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy
    Kategoria:
    Towary, zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Wilanów

    Pasieka Edukacyjna Wilanów przy ul. Włóki została stworzona  w 2016 roku. Pasieka składa się z 15 uli.  W wybrane dni, pomiędzy kwietniem a wrześniem każdego roku, dyżuruje pszczelarz, który każdego chętnego zapozna z pszczołami i ich zwyczajami, a także odpowie na pytania. Osoby, które zdecydują się zajrzeć do uli, otrzymają na miejscu ochronną bluzę z kapeluszem (rozmiary dla dzieci i dorosłych). Do Pasieki zapraszamy zarówno grupy szkolno-przedszkolne jak i wszystkie osoby zainteresowane.  Informacje o pasiece znajdują się na stronie  Urzędu Dzielnicy Wilanów.   

  • Wege Park
    Krzak pomidora z widocznymi częściowo dojrzałymi owocami.
    Nazwa projektu:
    Wege Park
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy
    Kategoria:
    Przestrzenie, Towary, Żywność, zasoby wiedzy, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Wilanów

    Wege Park zajmuje teren ok. 3000 m2 oddalony od ulicznego zgiełku, w sąsiedztwie Rezerwatu Skarpa Ursynowska. Założeniem projektu było stworzenie ogólnodostępnego terenu zieleni z wykorzystaniem roślin jadalnych. Do aranżacji przestrzeni wykorzystano m.in. winorośle, borówka, jeżyna, malina, pomidory, ogórki, cukinia, papryka rozmaite zioła, założono łąkę kwietną. Posadzono ponadto drzewa: leszczynę, głóg, orzech włoski, jabłoń, wiśnia i śliwa.  Wege Park to miejsce, w którym bedą prowadzone warsztaty edukacyjne dotyczące ogrodnictwa miejskiego m.in. wykorzystania roślin jadalnych w ogrodach, ich uprawy, zasad ogrodnictwa permakulturowego, kompostowania, wykorzystywania wody deszczowej. Warsztaty będą przeznaczone dla placówek oświatowych oraz mieszkańców i będą odbywać się od maja do października.  Plony warzywne bedą wykorzystywane na potrzeby prowadzonych warsztatów. Informacje nt. funkcjonowania Wege Parku będą  dostępne na stronie  www.wilanow.pl  

  • Wymiana ciepła
    Szafa w kolorze szarym stojąca na zewnątrz
    Nazwa projektu:
    Wymiana ciepła
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Dzielnica Rembertów m.st. Warszawy, Dzielnica Bielany m.st. Warszawy, Dzielnica Białołęka m.st. Warszawy
    Kategoria:
    Towary, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Białołęka, Bielany, Rembertów

    Ogólnodostępne miejsce (punkt) przy Urzędzie Dzielnicy, w którym można zostawić kurtki, płaszcze, swetry, szaliki, bluzy i inne ciepłe ubrania dla osób potrzebujących.  Osoby potrzebujące natomiast mogą sobie po prostu wziąć potrzebne im rzeczy.

  • Ekosystem
    Drewniany budynek w ogrodzie.
    Nazwa projektu:
    Ekosystem
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Wolskie Centrum Kultury
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Wola

    Projekt, którego celem jest stworzenie systemowych działań proekologicznych w środowisku miejskim, podniesienie świadomości mieszkańców, zachęta do działań artystycznych i odkrywania piękna natury, promocja zdrowego stylu życia. Zakładanym ważnym aspektem działania EKOSYSTEMU jest integracja środowiska lokalnego i nawiązanie dialogu międzypokoleniowego zgodnie z filozofią ekorozwoju. W ramach Ekosystemu odbywają się warsztaty promujące zdrowy styl życia w zgodzie z naturą oraz pokazujące, jak wykonać przedmioty wielokrotnego użytku.  

  • Męska Szopa
    Mężczyzna i dziecko pracujące w pomieszczeniu. Na podłodze drewniana konstrukcja.
    Nazwa projektu:
    Męska Szopa
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Wolskie Centrum Kultury
    Partnerzy:
    JULA Polska
    Kategoria:
    Przestrzenie, Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Wola

    Miejsce, w którym można zbudować coś od podstaw, naprawić lub przerobić gotowy przedmiot zgodnie z potrzebami. Mieszkańcy i mieszkanki Woli mogą skorzystać ze specjalistycznego sprzętu stolarskiego oraz uzyskać wsparcie wolontariuszy i wolontariuszek, którzy pełnią dyżury w Męskiej Szopie. W ramach projektu odbywają się, także warsztaty stolarskie oraz nagrywane są filmiki instruktażowe.

  • Miejsca Aktywności Lokalnej
    W pomieszczeniu dwie osoby siedzą przy stoliku i rozmawiają z trzecia osoba która stoi i zapisuje tekst na tablicy
    Nazwa projektu:
    Miejsca Aktywności Lokalnej
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
    Kategoria:
    Przestrzenie
    Lokalizacja:
    Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online

    Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) to miejsca, w których mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą skorzystać z bezpłatnej oferty oraz przestrzeni na sąsiedzkie działania. W MAL-ach możesz np. wziąć udział w warsztatach, wspólnym gotowaniu, zagrać w planszówki, wspólnie z sąsiad(k)ami założyć ogródek społecznościowy. Możesz korzystać z darmowych zajęć, ale też samemu realizować tu swoje pomysły i projekty. Możesz też po prostu przyjść i pobyć, poczuć się częścią społeczności. Adresy mali znajdziesz na stronie Warszawa sąsiedzka

  • Mapa Koron Drzew
    Aleja leśna obsadzona drzewami po obu stronach.
    Nazwa projektu:
    Mapa Koron Drzew
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja

    Mapa powstała we współpracy z Biurem Ochrony Środowiska i Zarządem Zieleni m.st. Warszawy. Mapa przedstawia kształt koron, gatunek i kondycje biologiczną drzewa. Jest adresowana do użytkowników zajmujących się kształtowaniem zieleni miejskiej (ogrodnicy pracujący w m. st. Warszawie, pracownie architektury krajobrazu,  uniwersytety) oraz pasjonatów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat drzew.

  • Produkty fotogrametryczne
    zdjęcie miasta z lotu ptaka
    Nazwa projektu:
    Produkty fotogrametryczne
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Są to projekty z zakresu pozyskiwania produktów z dziedziny fotogrametrii - map oraz zobrazowań (także w zakresach niewidzialnych dla ludzkiego oka - np. w bliskiej podczerwieni) powstających ze zdjęć lotniczych - pionowych oraz tzw. ukośnych. Dane udostępniane są kilkoma kanałami - zarówno pracownikom m.st. Warszawy do celów służbowych jak i wszystkim zainteresowanym na publicznie dostępnych portalach. Publikowane materiały stanowią doskonałe interdyscyplinarne źródło informacji o tym, co znajduje się na danym terenie w formie obrazu fotograficznego, pozwalają na wykonanie analiz oraz pomiarów. Wykorzystywane są w wielu różnych zastosowaniach - ochronie środowiska i utrzymaniu zieleni, planowaniu przestrzennym i urbanistyce, geodezji, ochronie zabytków, zarządzaniu kryzysowym i wielu innych dziedzinach - wszędzie tam, gdzie przydatna jest aktualna i archiwalna informacja przestrzenna.

  • Portal Infoulice
    Czerwony napis na żółtym tle o treści: Wiem, co dzieje się na drogach. Rysunki przedstawiające ludzi biegnących, stojących i jadących na rowerze. Widać również niebieski samochód.
    Nazwa projektu:
    Portal Infoulice
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Infoulice to portal, na którym mieszkańcy mogą z łatwością dowiedzieć się, jakie zmiany w ruchu występują aktualnie na warszawskich drogach. W serwisie znajdują się informacje o wszelkiego rodzaju utrudnieniach, powodowanych przez inwestycje i remonty, ale także przez imprezy masowe oraz zgromadzenia publiczne. Infoulice współpracują z dzielnicami, samorządowymi spółkami i jednostkami, ale także gestorami warszawskich sieci podziemnych i prywatnymi przedsiębiorstwami. Dzięki temu strona stanowi kompleksowe źródło informacji o objazdach, jak również o zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej w stolicy. Na portalu umieszczona jest także mapa inwestycji pozwalająca szybko odnaleźć planowane i realizowane projekty oraz ich dokładne położenie na terenie Warszawy. Integralną część portalu stanowi profil na Facebook-u.

  • Serwis "eInwestycje"
    Burzenie wiaduktu. Na dole leży gruz. na niezburzonej części wiaduktu widać maszyny budowlane.
    Nazwa projektu:
    Serwis “eInwestycje”
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy
    Partnerzy:
    Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Polska Spółka Gazownictwa, Polskie Koleje Państwowe, Dzielnice Warszawy, Veolia Energia Warszawa, Metro Warszawskie, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Serwis „eInwestycje” to baza danych i platforma wymiany informacji pozwalająca lepiej zsynchronizować planowane w mieście inwestycje. Jest jedyną tego typu aplikacją koordynacyjną w Polsce.  Serwis od 2009 r. gromadzi aktualne i szczegółowe informacje dot. przeprowadzanych w Warszawie inwestycji – w bazie znajdują się dane nt. ok. 10 tys. obiektów inwestycyjnych znajdujących się na różnych etapach realizacji – planowanych, realizowanych lub w stadium koncepcyjnym. Obiekty inwestycyjne można wyszukiwać spośród 33 kategorii inwestycyjnych.  Inwestorzy mogą zgłaszać swoje planowane i realizowane inwestycje. Informacje te są podstawą do analizy i tworzenia procesu koordynacji. Korzystanie z serwisu każdorazowo przed podjęciem decyzji o wdrożeniu kolejnego zadania pomaga uniknąć potencjalnych kolizji z innymi zadaniami inwestycyjnymi.

  • Kultura online
    Grupa osób ogląda film na dużym ekranie w plenerze.
    Nazwa projektu:
    Kultura online
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Muzeum Warszawy
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Na naszej stronie internetowej, w zakładce Kultura online, udostępniamy zasoby merytoryczne muzeum. Znajdują się tam artykuły, sylwetki wybitnych postaci czy nagrane wykłady na temat historii Warszawy i naszych zbiorów.Dzięki niej nie zamykamy się w czterech ścianach Muzeum i docieramy z naszą ofertą także do osób, które nie mają możliwości odwiedzenia nas na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

  • Edukacja online
    Młoda kobieta stoi w oknie i patrzy w ekran telefonu. Z okna widać Rynek Starego Miasta w Warszawie
    Nazwa projektu:
    Edukacja online
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Muzeum Warszawy
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Zakładka Edukacja online to miejsce, w którym dzielimy się materiałami edukacyjnymi. Zakładka ruszyła w czasie, gdy Muzeum Warszawy zostało zamknięte ze względów na pandemię i funkcjonuje do tej pory. Tworząc ją, chcieliśmy podtrzymać kontakt z naszymi zwiedzającymi oraz dać im alternatywę spędzania wolnego czasu w kreatywny sposób. Nasi edukatorzy przygotowali ciekawe zadania, które można wykonać w domu jako formę zabawy, albo wykorzystać podczas zajęć w szkole. Zachęcamy do wspólnego poznawania miasta, jego historii, legend i przedmiotów w sposób angażujący, połączony z zabawą i odkrywaniem skarbów tego miejsca. Dbamy o to, by dzieci mogły się rozwijać także poza przestrzenią wirtualną, dlatego większość naszych propozycji można realizować z niewielkim udziałem narzędzi ekranowych lub zupełnie poza nimi.

  • Wynajem przestrzeni
    Widok budynku teatru nocą
    Nazwa projektu:
    Wynajem przestrzeni
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Teatr Ochoty
    Kategoria:
    Przestrzenie
    Lokalizacja:
    Ochota

    Teatr Ochoty udostępnia swoje WOLNE przestrzenie artystom i artystkom indywidualnym, zespołom stałym/tymczasowym, kolektywom oraz nieformalnym grupom artystycznym na potrzeby prób, praktykowania, ćwiczeń, lekcji oraz przedstawień. Przestrzenie Teatru (sala teatralna, sale prób/zajęciowe) udostępniane są w zależności od rodzaju aktywności, celu i sposobu finansowania konkretnego projektu oraz statusu ekonomicznego artystów i artystek. W zależności od sytuacji osób zainteresowanych Teatr pobiera opłatę lub udostępnia przestrzeń nieodpłatnie. Nawiązujemy współpracę długoterminowo, na realizację projektu lub jednorazowo. Wspieramy młodych artystów i artystki, projekty realizowane w oparciu o niskie budżety lub wręcz bezbudżetowe, szeroko pojętą działalność szkoleniową,  która nie ma szans zaistnieć na rynku sztuki i kultury.

  • Portal JP2online
    Zdjęcia Jana Pawła II. W prawym górnym rogu nazwa projektu.
    Nazwa projektu:
    Portal JP2online
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Centrum Myśli Jana Pawła II
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Portal JP2online https://jp2online.pl/  udostępnia zasoby archiwalne pochodzące z różnych organizacji, w części do wykorzystania w projektach badawczych, popularyzatorskich i edukacyjnych przez osoby prywatne.

  • Pawilon edukacyjny „Kamień”
    Wnętrze pawilonu, ustawione krzesła, pod ścianą sztalugi z obrazami. Przez szklaną ścianę widać zieleń na zewnątrz budynku.
    Nazwa projektu:
    Pawilon edukacyjny „Kamień”
    Podmiot realizujący/Realizator:
    Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
    Kategoria:
    Przestrzenie, Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Praga-Północ

    Pawilon znajduje się między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie. Obiekt w nietypowym kształcie ma dwie kondygnacje: wielofunkcyjną, otwartą przestrzeń na parterze, pozwalającą na niemalże dowolną aranżację oraz antresolę. W pełni przeszklony front budynku pozwala na podziwianie okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Wokół „Kamienia” jest edukacyjna ścieżka inspirowana ławicami wiślanymi, ławki wykonane z naturalnych materiałów, parking i stojaki rowerowe.  Inspiracją dla architektów były głazy narzutowe, które można napotkać przy brzegu rzeki. Właśnie dlatego pawilon przypomina wydrążony kamień polodowcowy – niemal identyczny znajduje się kilkadziesiąt kroków od pawilonu, nad Wisłą. Pawilon edukacyjny Kamień w swojej działalności skupia się na idei współdzielenia. Udostępnia swoje zasoby (przestrzeń, scenariusze zajęć, narzędzia i materiały). Udostępniając przestrzeń pawilonu, zachęca podmioty zewnętrzne do organizowania otwartych i dostępnych dla wszystkich wydarzeń. Miasto chce wspierać mieszkańców merytorycznie w kwestii ekologii, podpowiadać nauczycielom scenariusze lekcji terenowych, udostępniać pawilon dla sympatyków zieleni oraz osób, które chcą dzielić się wiedzą o ochronie przyrody. Użytkownicy mogą wypożyczyć też sprzęt do wycieczek (np. lornetki, lupy), jak i korzystać z materiałów potrzebnych do zajęć, np. gliny czy nasion kwiatów.