Projekty ekonomii cyrkularnej
-
Instalacja fotowoltaiczna
- Kategoria:
- Energia, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Targówek
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek. Zainstalowano w 2 lokalizacjach łącznie 160 kWp. Wytwarzana energia jest używana do częściowego zaspokajania potrzeb energetycznych obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji.
-
Warsztaty recyclingu
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Rembertów
Dzieci i całe rodziny robią przedmioty użytkowe i ozdoby z niepotrzebnych materiałów.
-
Kompostowniki
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Rembertów
Zagospodarowanie odpadów organicznych.
-
Magazynek 002
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Mokotów
Projekt zakładający wykorzystanie pozostałości znalezionych w magazynach Domu Kultury i twórcze przerabianie ich wraz z sąsiadami, a takzę udostępnianie im tych materiałów do własnych eksploracji (koszyki ze starych taśm kasetowych).
-
Elektrownia wiatrowa
- Kategoria:
- Energia, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Mokotów
Odnawialne żródło energii. Magazynowana energia jest pożytkowana do oświetlenia infrastruktury Służewskiego Domu Kultury.
-
Przedszkole bez zabawek
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Innowacja „Przedszkole bez zabawek” jest realizowana w naszej placówce w grupach 5 i 6 latków od 10 lat. Od listopada każdego roku rozpoczynają się przygotowania do realizacji projektu. W specjalnie do tego celu wyznaczonych miejscach, gromadzone są przydatne materiały, nie nadające się już do użytku w naszych domach np. kartonowe pudła różnych rozmiarów, opakowania po różnych produktach, plastikowe butelki , gazety, czasopisma, materiały, sznurki, taśmy, części garderoby, wstążki, kolorowe papiery, styropian, czapki, kapelusze, torebki, sztuczna biżuteria, kolorowe apaszki itp. Podczas grudniowej zabawy Mikołaj po wręczeniu dzieciom prezentów, wręcza również listy paniom w grupach, w których oprócz miłych słów do dzieci, znajduje się również zaproszenie dla zabawek na wycieczkę do Krainy Mikołaja. Każdego roku w styczniu z sal przedszkolnych znikają więc zabawki, a pojawiają się w nich wcześniej zgromadzone przy pomocy rodziców materiały. Rozpoczyna się realizacja innowacji, która trwa 2 tygodnie. Rola nauczyciela sprowadza się do czuwania nad bezpieczeństwem dzieci, zachęcania do samodzielnego wykonywania zabawek oraz czuwania nad przestrzeganiem zasady nie przynoszenia zabawek z domu. Rodzice aktywnie włączają się w działania. Ich zadaniem jest bowiem nie tylko dostarczanie różnego rodzaju materiałów, ale też aktywne uczestnictwo w innowacji. Odwiedzają więc przedszkole nie tylko w ciągu dnia, ale też po południu i razem z dziećmi tworzą zabawki. Po zakończeniu innowacji organizowana jest wystawa prac, które powstały w jej toku. Przygotowywana jest także dokumentacja fotograficzna.Tak więc pokazujemy szerszemu gronu osób, jak w wartościowy sposób wykorzystać surowce wtórne, czy niepotrzebne już w domu odpady, rozwijając przy tym wyobraźnię i aktywność twórczą oraz atrakcyjnie spędzając czas wolny.
-
Działamy ekologicznie
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Koszenie trawy i zagospodarowanie we własnym zakresie odpadów zielonych.
-
Zbiórka elektrośmieci
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka, Bielany
Ogólnopolski Program Moje miasto bez Elektrośmieci. Szkoły zbierają elektrośmieci od uczniów, pracowników, mieszkańców, aby dać im drugie życie, w zamian za to uczestniczaca w projekcie Szkoła otrzymuje punkty, które w odpowiedniej ilości wymieniane są na pomoce dydaktyczne.
-
Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych w zakresie segregacji tuszów do drukarek. Zebrane w ten sposób tusze zostały przekazane do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków zakupiona została karma dla zwierząt ze schroniska.
-
Warszawska Złota Rączka dla Seniora
- Kategoria:
- zasoby ekonomiczne
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz
Urząd m.st. Warszawy realizuje program Warszawska Złota Rączka dla Seniora, który skierowany jest do mieszkańców powyżej 75 roku życia. Usługa świadczona jest przez trzy organizacje pozarządowe: Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundację Pomoc Potrzebującym oraz Fundację Edukacji Nowoczesnej. W ramach programu seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakresie prostych i niewymagających specjalistycznej wiedzy i uprawnień, a także natychmiastowej interwencji oraz dużych nakładów finansowych napraw w ich domu. Pomoc obejmuje np. naprawę cieknącego kranu, uszczelnienie drzwi i okien, wymianę żarówki. Pełen regulamin korzystania z usług znajduje się na stronie: https://wsparcie.um.warszawa.pl/-/warszawska-zlota-raczka-dla-seniora
-
Ogródek edukacyjno-ekologiczny Domu Kultury Rembertów
- Kategoria:
- Towary, zasoby wiedzy
- Lokalizacja:
- Rembertów
W Domu Kultury „Rembertów” działa ogródek edukacyjno-ekologiczny, w którym uprawiane są warzywa oraz zioła. Latem w ogródku odbywają się bezpłatne lekcje dla szkół i grup indywidualnych. Mieszkańcy przynoszą do ogródka sadzonki i wymieniają się między sobą. Zapraszamy do obejrzenia na YouTube filmów edukacyjnych pn. "Z ogródka Domu Kultury "Rembertow", poniżej link do jednego z nich https://www.youtube.com/watch?v=HlYMxaCtQkg
-
Magazyn odzieżowy
- Kategoria:
- Towary, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Rembertów
Miejsce, gdzie mieszkańcy mogą przynieść odzież używaną w dobrym stanie, jak też nieodpłatnie zabrać na swoje potrzeby. Aktualnie odzież jest przyjmowana wyłącznie po telefonicznym uzgodnieniu ilości i asortymentu.
-
Warszawska Platforma IoT
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Online
Platforma prezentuje – na podkładzie mapowym – dane z urządzeń pomiarowych, takich jak czujniki jakości powietrza i pogodowe, z parkingów i ze stacji rowerowych, rozkłady jazdy miejskich autobusów i tramwajów, dane dotyczące miejskich toalet i tzw. eko-punktów. Dzięki platformie mieszkańcy stolicy mogą sprawdzić aktualne dane pochodzące z rozproszonych w mieście urządzeń elektronicznych i czujników. Platforma pomaga w zaspokojeniu potrzeb informacyjnych mieszkańców, wspiera ich w podejmowaniu codziennych, różnorodnych decyzji, promuje proces otwierania danych w celu ich ponownego wykorzystania w sektorze prywatnym (w celu budowy nowych usług i aplikacji dla mieszkańców oraz poprawy jakości życia w stolicy). Zakres i liczba prezentowanych danych sukcesywnie się zwiększa. Planowana jest także publikacja danych z czujników należących do podmiotów prywatnych.
-
Otwarta Biblioteka - Zielona Informacja
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Mokotów
Stworzenie przestrzeni do wymiany używanych książek. Zielona Informacja czyli bezpłatne publikacje, broszury i ulotki na temat ekologii i przyrody Warszawy, niewykorzystane do końca w innych projektach i instytucjach.
-
Wymiana sąsiedzka
- Kategoria:
- Towary, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Bemowo
Projekt polega na wymianie używanej odzieży, mebli, zabawek, sprzętów AGD itp. artykułów pomiędzy mieszkańcami m.st. Warszawy chcącymi oddać niepotrzebne im artykuły a osobami potrzebującymi tego typu wsparcia (klientami Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo). Pomagamy w skojarzeniu darczyńców z osobami potrzebującymi i ułatwiamy/organizujemy transport mebli lub cięższych rzeczy. W przypadku zgłoszenia od osób potrzebujacych pomagamy w wyszukaniu na platformach internetowych ogłoszeń o deklaracji oddania rzeczy (np. grupy na FB).
-
Regały miejskie (bookcrossing)
- Kategoria:
- Towary, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Ursus
Ideą regałów jest swobodna i w żaden sposób niesformalizowana wymiana książek. Każdy mieszkaniec dzielnicy może wymienić przeczytaną już przez siebie książkę z tą stojącą na regale. W Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy funkcjonują trzy punkty bookcrossingu - Miejskie regały książkowe, zlokalizowane w następujących miejscach: 1. Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, pl. Czerwca 1976 r. nr 1, 2. Acherówka, ul. Walerego Sławka 2, 3. Pływalnia SKALAR OSiR, ul. Gen. K. Sosnkowskiego 3
-
Współdzielnik
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary, Żywność, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wola
Współdzielnik to miejsce współtworzone przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park. Mieszkańcy mogą tam spędzać wolny czas oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji i zero waste. Celem projektu jest dotarcie do różnych grup odbiorców – zarówno tych zainteresowanych tematyką ekologii, zmian klimatu i ekonomii obiegu zamkniętego, w tym grup aktywistycznych, jak i osób które do tej pory się tym nie interesowały. Współdzielnik jest również miejscem otwartym dla wszystkich grup wiekowych. We Współdzielniku funkcjonują: Przestrzeń współdzielenia – zgodnie z ideą ekonomii obiegu zamkniętego, każdy może przynieść tam niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać. Jadłodzielnia – lodówka i szafka, które zachęcają do dzielenia się żywnością i ratowania produktów spożywczych przed zmarnowaniem. Sala warsztatowa – odbywają się w niej spotkania i warsztaty edukacyjne wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, w tym szeroko pojętego zero waste: m.in. naprawiamy przedmioty, przerabiamy niepotrzebne materiały na rzeczy użytkowe, tworzymy naturalne kosmetyki. Aktualna oferta dostępna jest na stronie internetowej. Warsztat naprawczy – stanowisko, przy którym można naprawić sprzęty codziennego użytku np. odnowić krzesło czy usunąć usterkę w mikserze. W każdy piątek w godzinach 17:00-20:00 można tam skorzystać z pomocy wolontariusza, który zdiagnozuje sprzęt i pomoże nam go naprawić, lub podpowie jaką część wymienić. Sanatorium dla roślin – miejsce przywracania do życia rośliny doniczkowych, które są w kiepskiej kondycji, a następnie przekazywania ich mieszkańcom do adopcji. Na bieżąco aktualizowane informacje o projekcie znajdziesz na stronach: https://www.facebook.com/wspoldzielnik/ https://www.instagram.com/wspoldzielnik/ http://wspoldzielnik.wck-wola.pl/
-
Stojaki i wiaty rowerowe
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz
Ogólnodostępne stojaki na rowery i wiaty rowerowe.
-
Wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków
- Kategoria:
- zasoby ekonomiczne
- Lokalizacja:
- Bemowo
Bezpłatna wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków zlokalizowana na Forcie Bema przy ul. Waldorffa w Dzielnicy Bemowo. W skład wypożyczalni wchodzi 6 kajaków oraz 10 rowerów wodnych. Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00-20.00.
-
mojaWARSZAWA
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Online
MojaWARSZAWA to internetowa platforma służąca do obsługi miejskich usług on-line (e-usługi). Wykorzystuje szereg najnowszych rozwiązań technologicznych, m.in.: jest zbudowana w oparciu o architekturę mikroserwisową i w infrastrukturze Miejskiej Chmury Obliczeniowej. Zastosowane mechanizmy i technologie gwarantują łatwość rozbudowy i zarządzania zasobami obliczeniowymi na potrzeby tworzonych usług on-line, dzięki którym mieszkaniec może zrealizować coraz więcej dotyczących go spraw bez konieczności osobistego stawiania się w Urzędzie. Moja Warszawa jest częścią Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, do którego można zgłaszać rozmaite inicjatywy służące poprawieniu jakości życia w stolicy.
Wyświetlanie 41 - 60 z 109 rezultatów.