Projekty ekonomii cyrkularnej

Filtry

  • Magazyn odzieżowy
    Kategoria:
    Towary, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Rembertów

    Miejsce, gdzie mieszkańcy mogą przynieść odzież używaną w dobrym stanie, jak też nieodpłatnie zabrać na swoje potrzeby. Aktualnie odzież jest przyjmowana wyłącznie po telefonicznym uzgodnieniu ilości i asortymentu.

  • Spółdzielnia
    Kategoria:
    Przestrzenie, Towary
    Lokalizacja:
    Online

    Spółdzielnia to internetowy portal, na którym instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni, nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami - przestrzenią, sprzętem, produktami kultury, umiejętnościami. Mogą z nich skorzystać mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, organizacje czy instytucje przy organizacji niekomercyjnych (bezpłatnych) działań społecznych, edukacyjnych, kulturalnych czy integracyjnych.  

  • Plenti
    Kategoria:
    Towary, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Online

    Plenti umożliwia użytkownikom wypożyczanie urządzeń i korzystanie z nich bez konieczności posiadania na własność. W Plenti rozwiązujemy problem dostępności do elektroniki użytkowej, która jest droga. Wiele osób zmaga się z barierami cenowymi, którym nie są w stanie dorównać. W sektorze elektroniki jest to szczególnie odczuwalne, gdzie zauważalny jest bardzo duży total cost of ownership. Dzięki Plenti, użytkownicy mogą używać sprzęt tylko w wymaganym czasie, poprzez co, w ogólnym rozrachunku, wydają na niego wielokrotnie mniej, niż w przypadku zakupu na własność. https://www.facebook.com/warsawbooster2019/photos/a.2352816961617214/2508673926031516/ 

  • Warszawska wyszukiwarka odpadów - segregujna5
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/ dostępna jest aplikacja, dzięki której można dowiedzieć się jak segregować odpady i dlaczego oraz można po wpisaniu odpadu znaleźć frakcję, gdzie go wrzucić. Dodatkowo można zgłosić nowe odpady do bazy.

  • Platforma otwartych danych
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Platforma otwartych danych – programistyczny interfejs umożliwiający dostęp do otwartych danych m.st. Warszawy, które dotyczą różnych obszarów funkcjonowania miasta. Projekt promuje otwieranie danych w celu ich ponownego wykorzystania (do tworzenia usług i aplikacji dla mieszkańców). Platforma wspiera tworzenie innowacji i innowacyjne zarządzenie miastem oraz transparentność i budowę społeczeństwa obywatelskiego. Z udostępnionych danych korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne.

  • Och Dzielnia
    Kategoria:
    Towary, Żywność, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Ochota

    Od grudnia 2020 r. realizowany jest w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy projekt Och Dzielnia, który łaczy dwa projekty w jednym miejscu tzn. jadłodzielnię i podzielnię. Projekt ten ma słuzyć nie tylko najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej Dzielnicy, ale także przeciwdziałać marnotrastwu żywności i rzeczy materialnych. Projekt jest również nakierowany na pośredniczenie pomiędzy osobami, które chcą coś przekazać innym osobom, bez potrzeby przywożenia do siedziby Och dzielni. 

  • Wymiana ciepła
    Kategoria:
    Towary, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Białołęka, Bielany, Rembertów

    Ogólnodostępne miejsce (punkt) przy Urzędzie Dzielnicy , w których można zostawić kurtki, płaszcze, swetry, szaliki, bluzy i inne ciepłe ubrania dla osób potrzebujących.  Nastomiast osoby potrzebujące mogą sobie po prostu wziąć potrzebne im rzeczy.

  • Portal Infoulice
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Online

    Infoulice to portal, na którym mieszkańcy mogą z łatwością dowiedzieć się, jakie zmiany w ruchu występują aktualnie na warszawskich drogach. W serwisie znajdują się informacje o wszelkiego rodzaju utrudnieniach, powodowanych przez inwestycje i remonty, ale także przez imprezy masowe oraz zgromadzenia publiczne. Infoulice współpracują z dzielnicami, samorządowymi spółkami i jednostkami, ale także gestorami warszawskich sieci podziemnych i prywatnymi przedsiębiorstwami. Dzięki temu strona stanowi kompleksowe źródło informacji o objazdach, jak również o zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej w stolicy. Na portalu umieszczona jest także mapa inwestycji pozwalająca szybko odnaleźć planowane i realizowane projekty oraz ich dokładne położenie na terenie Warszawy. Integralną część portalu stanowi profil na Facebook-u.

  • Kartonado
    Kategoria:
    Przestrzenie
    Lokalizacja:
    Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Ursynów, Online

    Serwis umożliwia udostępnianie wolnych powierzchni, takich jak piwnica czy garaż, innym osobom, które w danym momencie potrzebują dodatkowej powierzchni magazynowej do przechowania swoich rzeczy.

  • Wymiana sąsiedzka
    Kategoria:
    Towary, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Bemowo

    Projekt polega na wymianie używanej odzieży, mebli, zabawek, sprzętów AGD itp. artykułów pomiędzy mieszkańcami m.st. Warszawy chcącymi oddać niepotrzebne im artykuły a osobami potrzebującymi tego typu wsparcia (klientami Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo). Pomagamy w skojarzeniu darczyńców z osobami potrzebującymi i ułatwiamy/organizujemy transport mebli lub cięższych rzeczy. W przypadku zgłoszenia od osób potrzebujacych pomagamy w wyszukaniu na platformach internetowych ogłoszeń o deklaracji oddania rzeczy (np. grupy na FB).

  • Wymiana książek
    Kategoria:
    Towary
    Lokalizacja:
    Rembertów

    Regał, gdzie można "podzielić się" książką, ustawiony jest przed wejsciem do Urzędu Dzielnicy Rembertów, al. Gen. Chruściela 28. Funkcjonuje już od kilku lat i cieszy sie powodzeniem. Dostępny jest 24/h 7 dni w tygodniu.

  • Sąsiedzkie Grono Kobiet
    Kategoria:
    Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Włochy

    Cotygodniowe spotkania mieszkanek dzielnicy.  W poniedziałki w godz. 18.15-20.15 .Grono realizuje następujące działania: wymiana książek, ubrań, zabawek dla dzieci, dzielenie się umiejętnościami tanecznymi, kulinarnymi i szydełkowania. Prowadzenie warsztatów decaupage, plastycznych i innych. Udział w wydarzeniach poprzez działania warsztartowe. Ilość osób 10.

  • Pomaganie przez ubranie
    Kategoria:
    Towary, ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Wesoła

    Zbiórka używanej odzieży (kontener tuba w przedszkolu) na rzecz wsparcia fundacji Akogo Ewy Błaszczyk, główny cel projektu to aktywizacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii i zachęcanie do wspólnego działania.

  • Biblioteka online (Bemowo)
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Bemowo, Online

    Użytkownicy zdalnie wypożyczą tu e-zasoby, poczytają e-gazety, obejrzą wystawy lub też skorzystają z nauki języka obcego, warsztatów i lekcji bibliotecznych. Zapisać się można również bez wychodzenia z domu – w drodze videozapisu do biblioteki. W ramach e-oferty, która znajduje się na stronie: http://online.bibliotekabemowo.pl/ czytelnicy mogą korzystać z e-zasobów bemowskiej biblioteki. Jest ona skierowana do szerokiego grona odbiorców. Zawiera ciekawy program kulturalno-edukacyjny. Użytkownicy znajdą tam trzy podstawowe kafle tematyczne: e-biblioteka, e-edukacja i e-kultura. Dla niezorientowanych przygotowano przewodnik użytkowania, filmy instruktażowe w obrębie e-katalogu, listę niezbędnych pytań i odpowiedzi na nie. 

  • Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki
    Kategoria:
    ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Białołęka

    Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych w zakresie segregacji tuszów do drukarek.  Zebrane w ten sposób tusze zostały przekazane do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków zakupiona została karma dla zwierząt ze schroniska.

  • Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115
    Kategoria:
    zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online

    Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 to całodobowe centrum kontaktu Urzędu m.st. Warszawy, do którego warszawiacy mogą zgłaszać inicjatywy służące poprawie jakości życia w mieście, zgłaszać interwencje wymagające reakcji służb miejskich oraz uzyskiwać informacje w sprawach będących w kompetencjach Urzędu Miasta. Mieszkańcy, mogą kontaktować się z Warszawa 19115 poprzez:  - bezpłatną aplikację mobilną Warszawa 19115, - portal warszawa19115.pl, - czat, - numer telefonu 19115, - e-mail: kontakt@um.warszawa.pl. Dzięki Warszawa 19115 każdy może mieć wpływa na to, jak wygląda i żyje Warszawa Razem dbamy o Warszawę! Start - Warszawa 19115

  • Zbiórka elektrośmieci
    Kategoria:
    ekonomia cyrkularna
    Lokalizacja:
    Białołęka, Bielany

    Ogólnopolski Program Moje miasto bez Elektrośmieci. Szkoły zbierają elektrośmieci od uczniów, pracowników, mieszkańców, aby dać im drugie życie, w zamian za to uczestniczaca w projekcie Szkoła otrzymuje punkty, które w odpowiedniej ilości wymieniane są na pomoce dydaktyczne.

  • Naprzód działki
    Kategoria:
    Przestrzenie, zasoby ekonomiczne
    Lokalizacja:
    Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz

    Współpraca z ogrodami działkowymi w celu otwierania części wspólnych ogrodów mieszkańcom miasta.

  • Pawilon edukacyjny „Kamień”
    Kategoria:
    Przestrzenie, Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja
    Lokalizacja:
    Praga-Północ

    Pawilon znajduje się między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie. Obiekt w nietypowym kształcie ma dwie kondygnacje: wielofunkcyjną, otwartą przestrzeń na parterze, pozwalającą na niemalże dowolną aranżację oraz antresolę. W pełni przeszklony front budynku pozwala na podziwianie okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Wokół „Kamienia” jest edukacyjna ścieżka inspirowana ławicami wiślanymi, ławki wykonane z naturalnych materiałów, parking i stojaki rowerowe.  Inspiracją dla architektów były głazy narzutowe, które można napotkać przy brzegu rzeki. Właśnie dlatego pawilon przypomina wydrążony kamień polodowcowy – niemal identyczny znajduje się kilkadziesiąt kroków od pawilonu, nad Wisłą. Pawilon edukacyjny Kamień w swojej działalności skupia się na idei współdzielenia. Udostępnia swoje zasoby (przestrzeń, scenariusze zajęć, narzędzia i materiały). Udostępniając przestrzeń pawilonu, zachęca podmioty zewnętrzne do organizowania otwartych i dostępnych dla wszystkich wydarzeń. Miasto chce wspierać mieszkańców merytorycznie w kwestii ekologii, podpowiadać nauczycielom scenariusze lekcji terenowych, udostępniać pawilon dla sympatyków zieleni oraz osób, które chcą dzielić się wiedzą o ochronie przyrody. Użytkownicy mogą wypożyczyć też sprzęt do wycieczek (np. lornetki, lupy), jak i korzystać z materiałów potrzebnych do zajęć, np. gliny czy nasion kwiatów.

  • Bezpłatne udostępnianie sprzętu
    Kategoria:
    Towary
    Lokalizacja:
    Praga-Południe

    Bezpłatne wypożyczanie zasobów (sprzętu nagłaśniającego, stołów, krzeseł, ław, namiotów, sceny mobilnej, agregatów prądotwórczych, gier plenerowych, termosów, itp.) lokalnym instytucjom.