Projekty ekonomii cyrkularnej
-
Butelkomaty dla Wawra
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wawer
Urządzenia mają na celu promowanie ekologicznej formy utylizacji odpadów, walki z zanieczyszczaniem plastikiem. Lokalizacje: Marysin – przy Bibliotece Publicznej Nr 59; Falenica – na targowisku przy ul. Walcowniczej; Międzylesie – parking za Urzędem Dzielnicy; Za każdą oddaną butelkę automat wypłaci 10 gr. Należy pamiętać, że: butelkomaty przyjmują tylko plastikowe butelki PET o pojemności do 2,5 litra; butelki muszą mieć kody kreskowe, być puste i suche w środku; nakrętkę od butelki wrzucamy w osobny otwór.
-
Spotkajmy się na Twardej w ogrodzie – otwarty ogród warzywny dla mieszkańców Warszawy i bezpłatne zajęcia
- Kategoria:
- Przestrzenie, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Śródmieście
Projekt zakłada umożliwienie mieszkańcom z każdej grupy wiekowej korzystania z oferty bezpłatnych zajęć, warsztatów i spotkań, a także rozwijania dotychczasowych zainteresowań bądź odnalezienie nowych pasji. W tworzeniu twórczego miejsca na mapie Śródmieścia zależy nam na integracji międzypokoleniowej społeczności lokalnej, a także zaangażowaniu mieszkańców w dzielenie się swoimi umiejętnościami i pasjami. Dzięki założonemu ogrodowi warzywnemu prowadzone są także działania proekologiczne i zero waste. Realizatorem projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 jest Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego. Zapraszamy do siedziby Centrum przy ul. Twardej 1! Szczegółowy harmonogram aktywności dostępny jest na stronie: https://www.facebook.com/natwardej/?locale=pl_PL lub pod numerem telefonu 607 825 475.
-
Ławka fotowoltaiczna
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Śródmieście
Pomysłem na połączenie zieleni w mieście z wykonywaniem pracy lub spędzaniem czasu wolnego w przestrzeni miejskiej jest ławka, która została wyposażona w funkcję ładowania urządzeń mobilnych. Ławka zasilana będzie energią za pomocą modułów słonecznych, dzięki czemu siedząc na ławce będzie można ładować swoje urządzenia zieloną energią odnawialną.
-
Pawilon edukacyjny „Kamień”
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Praga-Północ
Pawilon znajduje się między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie. Obiekt w nietypowym kształcie ma dwie kondygnacje: wielofunkcyjną, otwartą przestrzeń na parterze, pozwalającą na niemalże dowolną aranżację oraz antresolę. W pełni przeszklony front budynku pozwala na podziwianie okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Wokół „Kamienia” jest edukacyjna ścieżka inspirowana ławicami wiślanymi, ławki wykonane z naturalnych materiałów, parking i stojaki rowerowe. Inspiracją dla architektów były głazy narzutowe, które można napotkać przy brzegu rzeki. Właśnie dlatego pawilon przypomina wydrążony kamień polodowcowy – niemal identyczny znajduje się kilkadziesiąt kroków od pawilonu, nad Wisłą. Pawilon edukacyjny Kamień w swojej działalności skupia się na idei współdzielenia. Udostępnia swoje zasoby (przestrzeń, scenariusze zajęć, narzędzia i materiały). Udostępniając przestrzeń pawilonu, zachęca podmioty zewnętrzne do organizowania otwartych i dostępnych dla wszystkich wydarzeń. Miasto chce wspierać mieszkańców merytorycznie w kwestii ekologii, podpowiadać nauczycielom scenariusze lekcji terenowych, udostępniać pawilon dla sympatyków zieleni oraz osób, które chcą dzielić się wiedzą o ochronie przyrody. Użytkownicy mogą wypożyczyć też sprzęt do wycieczek (np. lornetki, lupy), jak i korzystać z materiałów potrzebnych do zajęć, np. gliny czy nasion kwiatów.
-
Nakrętkomat
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Zakupiliśmy pojemnik na nakrętki przystosowany do głosowania za pomocą plastikowych nakrętek od butelek. Pojemnik posiada 2 komory oraz 2 otwory wrzutowe. Został wyposażony w miejsce do umieszczenia tabliczek z propozycją tematów poddanych pod głosowanie. Obecnie to 2 pory roku - lato lub zima. Na pytanie można odpowiedzieć TAK lub NIE. Dzięki temu mieszkańcy chętniej będą wyrzucali nakrętki do kosza. Przekazanie nakrętek umożliwi zakup sprzętu rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego. Pojemnik jest zlokalizowany na terenie zewnętrznym Szkoły Podstawowej nr 367, przy ul. Przytulnej 3.
-
Galeria Akwarium
- Kategoria:
- Przestrzenie
- Lokalizacja:
- Wesoła
Przestrzeń do prezentowania prac nauczycieli uczniów jak również mieszkańców. Galeria znajduje sie za wejściem do szkoły i czynna jest w godzinach 8-16. Wiecej o przedsięwzięciu znaleźć można na stronie internetowej szkoły.
-
Wypożyczalnia rowerów trójkołowych
- Kategoria:
- Mobilność
- Lokalizacja:
- Targówek
Na terenie obiektu przy ul. Blokowej 3 dostępne są rowery trójkołowe. Rowery są wypożyczane nieodpłatnie do swobodnego użytkowania w okresie od 15 marca do 30 listopada od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:30 – 20.00. Nasze rowery trójkołowe są stabilne, wygodne i bezpieczne. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknymi krajobrazami i malowniczymi trasami, bez obaw o upadek czy utratę równowagi. Dodatkowo, nasze rowery trójkołowe są wyposażone w udogodnienia takie jak koszyki na bagaż czy siedziska z regulacją wysokości. Wypożyczenie roweru trójkołowego to także doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Możecie wspólnie odkrywać piękno okolicy i tworzyć niezapomniane wspomnienia. Zapraszamy do skorzystania z naszej bezpłatnej wypożyczalni rowerów trójkołowych! Więcej informacji znajdziecie Państwo w naszym regulaminie.
-
Wypożyczalnia rowero - wózków
- Kategoria:
- Mobilność
- Lokalizacja:
- Bemowo
Projekt obejmuje wypożyczanie rowero-wózków dla rodziców z młodszymi dziećmi. Rowero-wózki wypożyczane sa bezpłatnie. Lokalizacja Skwer Sportów Miejskich przy ul. Pełczyńskiego.
-
Tandem - rower dwuosobowy
- Kategoria:
- Mobilność
- Lokalizacja:
- Praga-Południe, Śródmieście
We współpracy z dwoma lokalnymi punktami oferujemy możliwość bezpłatnego wypożyczenia nawet na kilkadziesiąt godzin tandemów, czyli rowerów dwuosobowych. Usługa jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich, jednak stworzona w dużej mierze z myślą o osobach niewidomych oraz niedowidzących. Na potrzeby wypożyczania tandemów została stworzona osobna zakładka na stronie rowery.um, która będzie regularnie aktualizowana - https://um.warszawa.pl/waw/rowery/tandemy jest na niej datownik z określoną datą ostatniej aktualizacji. Na ten moment rowery dwuosobowe dostępne są w dwóch punktach, nie licząc możliwości oferowanych osobno w ramach systemu Veturilo. W ramach Warszawskiego Roweru Publicznego dostępnych do wypożyczenia jest 30 tandemów. Koszty związane z ich wypożyczeniem określa taryfa Veturilo.(otwiera się w nowej karcie). Tandemy wypożyczane są całkowicie za darmo i na czas nawet do 72 godzin. Punkty wypożyczeń nie pobierają żadnych opłat od użytkowników. Lokalizacja wypożyczalni tandemów Fundacja “Szansa dla niewidomych”(otwiera się w nowej karcie) Śródmieście, ul. (otwiera się w nowej karcie)Gałczyńskiego 7 tel. 662 138 400 e-mail: sdk@sdk.waw.pl godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9:00 - 15:00 dostępny 1 jest tandem – model Polygon Impression AX DISC ☑ wypożyczalnia czynna Miejsce Akcji Paca(otwiera się w nowej karcie) Praga-Południe, ul. Paca 40(otwiera się w nowej karcie) tel. (22) 126 26 18 e-mail: zapisy@cal.org.pl godziny otwarcia: poniedziałek - wtorek: 14:00 - 20:00 czwartek - sobota: 10:00 -16:00 dostępny 1 jest tandem – model Polygon Impression AX DISC w tym punkcie dostępny jest również 1 rower towarowy ☑ wypożyczalnia czynna
-
Platforma otwartych danych
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Online
Platforma otwartych danych – programistyczny interfejs umożliwiający dostęp do otwartych danych m.st. Warszawy, które dotyczą różnych obszarów funkcjonowania miasta. Projekt promuje otwieranie danych w celu ich ponownego wykorzystania (do tworzenia usług i aplikacji dla mieszkańców). Platforma wspiera tworzenie innowacji i innowacyjne zarządzenie miastem oraz transparentność i budowę społeczeństwa obywatelskiego. Z udostępnionych danych korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne.
-
Park na terenie szpitala
- Kategoria:
- Przestrzenie
- Lokalizacja:
- Mokotów
Park znajduje się na terenie miejskiego podmiotu leczniczego - Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny SPZOZ. Powstał z inicjatywy mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego i znajduje się przy ul. Różanej 20. Park jest ogólnodostępny i może służyć jako miejsce sąsiedzkich spotkań albo spacerów. Zachęcamy do codziennej aktywności na świeżym powietrzu, gdyż wpływa ona pozytywnie na stan naszego zdrowia oraz poprawia samopoczucie.”
-
Ochotnicy Warszawscy
- Kategoria:
- zasoby ekonomiczne
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online
Już od 2016 r. realizujemy projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój i promocja wolontariatu w Warszawie. Działania prowadzone w ramach projektu są dedykowane warszawskich organizatorom wolontariatu, aktywnie działającym wolontariuszom oraz wszystkim osobom, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu. „Ochotnicy warszawscy” to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Cele projektu: Zwiększanie zaangażowania w wolontariat w Warszawie. Podnoszenie kompetencji, wzmacnianie i zwiększanie liczby organizatorów wolontariatu w Warszawie. Tworzenie warunków do rozwoju i wsparcie wolontariuszy. Odbiorcy projektu „Ochotnicy warszawscy” to: Mieszkańcy miasta i osoby związane z Warszawą – osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami, sympatyzują z ideą wolontariatu. Organizatorzy i koordynatorzy wolontariatu – przedstawiciele m.in. stowarzyszeń, fundacji czy instytucji, którzy dopiero rozpoczynają współpracę z wolontariuszami lub chcieliby podnieść swoje umiejętności w zakresie profesjonalnej organizacji wolontariatu. Wolontariusze – wszystkie osoby, które na terenie Warszawy działają jako wolontariusze. Za koordynację projektu odpowiada Zespół Rozwoju Wolontariatu działający w strukturze Centrum Komunikacji Społecznej – jednego z biur Urzędu m.st. Warszawy. Projekt jest realizowany we współpracy z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Współpracując z Urzędem m.st. Warszawy, podmioty realizują poszczególne działania w projekcie. Realizatorzy kluczowych części projektu są wyłaniani w otwartych konkursach ofert dla organizacji pozarządowych. Nasza misja: Promujemy świadome zaangażowanie w wolontariat w Warszawie. Ułatwiamy je, łącząc organizatorów z osobami, które chcą się zaangażować. Rozwijamy, wspieramy i współtworzymy środowisko warszawskich organizatorów wolontariatu.
-
Ogród Społeczny
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary
- Lokalizacja:
- Ursynów
Ogród Społeczny powstał przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów w 2022 roku z inicjatywy pracowników ośrodka kultury oraz mieszkańców. Część materiałów zostało pozyskane w ramach projektu Inicjatywy Sąsiedzkie. W donicach można zobaczyć warzywa, które nadają się do uprawy w przestrzeni miejskiej oraz kwiaty i krzewy owocowe. Mieszkańcy mają w sezonie wiosenno-letnim dostęp do narzędzi, tak, aby mogli wspólnie z dziećmi popracować na świeżym powietrzu.
-
mojaWARSZAWA
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Online
MojaWARSZAWA to internetowa platforma służąca do obsługi miejskich usług on-line (e-usługi). Wykorzystuje szereg najnowszych rozwiązań technologicznych, m.in.: jest zbudowana w oparciu o architekturę mikroserwisową i w infrastrukturze Miejskiej Chmury Obliczeniowej. Zastosowane mechanizmy i technologie gwarantują łatwość rozbudowy i zarządzania zasobami obliczeniowymi na potrzeby tworzonych usług on-line, dzięki którym mieszkaniec może zrealizować coraz więcej dotyczących go spraw bez konieczności osobistego stawiania się w Urzędzie. Moja Warszawa jest częścią Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, do którego można zgłaszać rozmaite inicjatywy służące poprawieniu jakości życia w stolicy.
-
Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online
Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 to całodobowe centrum kontaktu Urzędu m.st. Warszawy, do którego warszawiacy mogą zgłaszać inicjatywy służące poprawie jakości życia w mieście, zgłaszać interwencje wymagające reakcji służb miejskich oraz uzyskiwać informacje w sprawach będących w kompetencjach Urzędu Miasta. Mieszkańcy, mogą kontaktować się z Warszawa 19115 poprzez: - bezpłatną aplikację mobilną Warszawa 19115, - portal warszawa19115.pl, - czat, - numer telefonu 19115, - e-mail: kontakt@um.warszawa.pl. Dzięki Warszawa 19115 każdy może mieć wpływa na to, jak wygląda i żyje Warszawa Razem dbamy o Warszawę! Start - Warszawa 19115
-
Materiały do pobrania
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Śródmieście
Materiały dydaktyczne i archiwalne do bezpłatnego wykorzystania.
-
Miejskie Fablaby
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Śródmieście
FabLab to magiczne, obcojęzyczne słowo, pochodzące z języka angielskiego, oznaczające Fabrication Laboratory, czyli laboratorium lub pracownię. FabLaby należące do Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” to miejsca niekonwencjonalne, w których wszyscy warszawiacy, zarówno ci duzi jak i ci mali, mogą nieodpłatnie się spotkać, porozmawiać, zarażać nawzajem pasją, przekazywać swoje umiejętności i wymieniać doświadczeniami. Nie chodzi tu o naukę w czystym tego słowa znaczeniu, lecz o doskonalenie poprzez dobrą zabawę, wspieranie i rozwój posiadanego potencjału, bycie razem i czerpanie z życia tego, co najlepsze, tego, co sprawia nam radość i przyjemność. Doświadczeni fachowcy zawsze służą dobrą radą, pomocą i cennymi wskazówkami. Chętnie też nauczą się czegoś nowego, czerpiąc wiedzę od pasjonatów odwiedzających FabLaby – wiadomo bowiem nie od dziś, że człowiek uczy się przez całe życie. Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” dostarcza FabLaby, FabLaby dostarczają narzędzia, przestrzeń i umiejętności, a warszawiacy siebie, swoje chęci, pasje i pomysły. FabLab Wbijaj! Wbijaj sam lub Wbijaj z rodziną do pracowni stolarskiej! Gdy coś się popsuje, najczęściej to wyrzucamy i idziemy kupić nowe. Coraz rzadziej decydujemy się coś naprawić. Pewnie niewielu z nas choć raz trzymało młotek w ręku, jeszcze mniej potrafi wbić gwóźdź czy wywiercić otwór. W dużym mieście wciąż brakuje miejsc, w których - pod czujnym okiem fachowca - można nauczyć się majsterkować. A przecież to nic trudnego. FabLab Wbijaj! to przyjazne miejsce, w którym wszyscy warszawiacy, niezależnie od wieku, zostaną wprowadzeni w świat stolarki, renowacji mebli i recyklingu. W trakcie warsztatów Majsterkowicze będą mieli okazję spotkać się, porozmawiać i wymienić doświadczeniami. Narzędzia, materiały i praktyczne porady dostarcza FabLab Wbijaj! Jeśli chcesz wykonać własny mebel od podstaw, przynieś materiały, z których ma zostać wykonany a doświadczeni instruktorzy w FabLabie pomogą, doradzą i wspólnie stworzymy coś niezwykłego. FabLab Kamera Akcja! Interesujesz się dziennikarstwem telewizyjnym i filmem? To jest miejsce dla Ciebie! FabLab Kamera Akcja! to otwarta, wyposażona w profesjonalne narzędzia, twórcza przestrzeń dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w świecie nowych mediów. FabLab dysponuje przestrzenią oraz środkami umożliwiającymi tworzenie materiałów dziennikarskich, programów rozrywkowych, animacji poklatkowych, teledysków oraz prostych form filmowych. Realizuje transmisje na żywo na portale społecznościowe. Zapewnia wsparcie w zakresie tworzenia koncepcji, wyboru formatu, obsługi sprzętu, realizacji oraz montażu. FabLab wspiera pasjonatów, osoby potrzebujące pomocy, lokalne społeczności, osoby i organizacje działające na rzecz innych. Popularyzuje kulturę filmową i odczarowuje ją pokazując jako łatwy sposób na poszerzenie swojej wiedzy, umiejętności i wyrażenie siebie. Celem FabLabu jest poszerzanie kompetencji uczestników w zakresie wykorzystania w komunikacji i sztuce nowych mediów oraz filmoterapia. Warsztaty prowadzone są nieodpłatnie.
-
Punkt Wymiany Roślin Białołęka
- Kategoria:
- Towary
- Lokalizacja:
- Białołęka
Oddolna inicjatywa mieszkańców Białołęki – regały do oddania, przygarniania lub wymiany roślin w kilku lokalizacjach: 3 pokoje z kuchnią (ul. Głębocka 84) – wtorek – piątek 13.00-21.00 Kawiarnia EchMech (ul. Krokwi 36)- poniedziałek – piątek 9.00 – 19.00 Czytelnia Naukowa Nr XX (ul. Van Gogha 1) – poniedziałek, wtorek, czwartek 12.00 – 19.00 Bistro Caterie (Modlińska 199) – poniedziałek 12:00 - 19:00, wtorek - sobota 12:00 - 21:00, niedziela 12:00 - 20:00 Link do strony na facebooku: https://www.facebook.com/wymianaroslinbialoleka Mail: wymianaroslinbialoleka@gmail.com
-
Punkty ładowania samochodów elektrycznych
- Kategoria:
- Energia, ekonomia cyrkularna
W stolicy są podejmowane szeroko zakrojone działania, mające na celu rozwój elektromobilności. Takie inwestycje oznaczają czystsze powietrze i mniej hałasu w mieście. Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Warszawie ma powstać minimum 1000 punktów ładowania usytuowanych w ogólnodostępnych stacjach, służących zasilaniu pojazdów napędzanych energią elektryczną. Pod koniec 2019 r. w stolicy funkcjonowały 144 punkty ładowania zlokalizowane w 54 ogólnodostępnych stacjach. Ponadto ma powstać kolejnych 41 punktów w 21 stacjach. Oznacza to, że zgodnie z ustawą, powinno zostać zainstalowanych jeszcze przynajmniej 815 punktów.
-
Veturilo - Warszawski Rower Publiczny
- Kategoria:
- Mobilność
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz
Alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po naszym mieście. Stanowi uzupełnienie komunikacji miejskiej w Warszawie.
Wyświetlanie 1 - 20 z 124 rezultatów.