Rower Cargo
Rower towarowy dla mieszkańców Warszawy, wypożyczany bezpłatnie. Mapa punktów wypożyczania rowerów dostępna pod linkiem https://um.warszawa.pl/waw/rowery/rowery-towarowe
- Nazwa projektu
- Rower Cargo
- Kategoria
- Mobilność
- Adres platformy
- https://um.warszawa.pl/waw/rowery/rowery-towarowe
- Partnerzy
- Służewski Dom Kultury w dzielnicy Mokotów, Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w dzielnicy Mokotów, Dom Kultury "KADR" w dzielnicy Mokotów, Otwarty Warsztat Rowerowy, Centrum Handlowe Galeria Północna, Kompleks Sportowy CSR Bielany, Miejsce Akcji Paca, Warszawski Hackerspace, Centrum Lokalne Żoliborz, Serwis Rowerowy "Reakcja Łańcuchowa"
- Podmiot realizujący/Realizator
- ZDM
- Lokalizacja
- Białołęka, Bielany, Mokotów, Praga-Południe, Śródmieście, Wola, Żoliborz
- Adres
- Bacha 15Światowida 17Lindego 20Rzymowskiego 32Tyniecka 40aPaca 40Marszałkowska 111a lok. U1Wolność 2Wolność 2aRydygiera 6b
Inne projekty WawaShare
-
Pawilon edukacyjny „Kamień”
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Praga-Północ
Pawilon znajduje się między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie. Obiekt w nietypowym kształcie ma dwie kondygnacje: wielofunkcyjną, otwartą przestrzeń na parterze, pozwalającą na niemalże dowolną aranżację oraz antresolę wystawową. W pełni przeszklony front budynku pozwala na podziwianie okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Wokół „Kamienia” jest edukacyjna ścieżka inspirowana ławicami wiślanymi, ławki wykonane z naturalnych materiałów, parking i stojaki rowerowe. Inspiracją dla architektów były głazy narzutowe, które można napotkać przy brzegu rzeki. Właśnie dlatego pawilon przypomina wydrążony kamień polodowcowy – niemal identyczny znajduje się kilkadziesiąt kroków od pawilonu, nad Wisłą. Pawilon edukacyjny Kamień w swojej działalności skupia się na idei współdzielenia. Udostępnia swoje zasoby (przestrzeń, scenariusze zajęć, narzędzia i materiały). Udostępniając przestrzeń pawilonu, zachęca podmioty zewnętrzne do organizowania otwartych i dostępnych dla wszystkich wydarzeń. Miasto chce wspierać mieszkańców merytorycznie w kwestii ekologii, podpowiadać nauczycielom scenariusze lekcji terenowych, udostępniać pawilon dla sympatyków zieleni oraz osób, które chcą dzielić się wiedzą o ochronie przyrody. Użytkownicy mogą wypożyczyć też sprzęt do wycieczek (np. lornetki, lupy), jak i korzystać z materiałów potrzebnych do zajęć, np. gliny czy nasion kwiatów.
-
Działamy ekologicznie
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Koszenie trawy i zagospodarowanie we własnym zakresie odpadów zielonych.
-
Stół Powszechny
- Kategoria:
- Przestrzenie
- Lokalizacja:
- Praga-Południe
Przestrzeń dla mieszkańców: Jeśli masz pomysł na działanie sąsiedzkie, kulturalne, społeczne, artystyczne, szukasz przestrzeni na spotkanie, próby, warsztaty, dyskusję - możesz skorzystać z przestrzeni Stołu Powszechnego. Przestrzeń jest dostępna dla wszystkich i na różnego rodzaju inicjatywy. Proponowane wydarzenie nie może być sprzeczne z ideami naszego miejsca, jakimi są tolerancja dla inności, równość ze względu na pochodzenie, płeć, orientację seksualną, wyznawaną religię bądź bezwyznaniowość, przeciwdziałanie nienawiści i rasizmowi.
-
Sklep Charytatywny „Sklepowisko”
- Kategoria:
- Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Targówek, Online
Sklepowisko to miejsce, gdzie spotykają się ludzie najróżniejszych typów. Jesteśmy miejscem otwartym. Tutaj można zostawić rzeczy, które mogą komuś pomóc, albo poszukać czegoś przydatnego. Nasze miejsce stało się niejako forum międzypokoleniowym w naszej okolicy. Młode osoby słuchają opowieści starszych, starsi mają okazję zapytać o rzeczy, których się obawiają obsłużyć (www, PC, telefony). Pracują tu także osoby w różnym stopniu kryzysu funkcjonalnego, a te które z niego wyszły pomagają swoim doświadczeniem. Sklepowisko to wielka stacja Upcyclingu, 99% przedmiotów które trafiają do obrotu miało już jednego, lub więcej właścicieli. Oprócz tego prowadzimy warsztaty z ponownego wykorzystania ubrań i przedmiotów w stronę przerabiania na przedmioty użytkowe, lub sztukę.
-
Męska Szopa
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wola
Miejsce, w którym można zbudować coś od podstaw, naprawić lub przerobić gotowy przedmiot zgodnie z potrzebami. Mieszkańcy i mieszkanki Woli mogą skorzystać ze specjalistycznego sprzętu stolarskiego oraz uzyskać wsparcie wolontariuszy i wolontariuszek, którzy pełnią dyżury w Męskiej Szopie. W ramach projektu odbywają się, także warsztaty stolarskie oraz nagrywane są filmiki instruktażowe.
-
Parkingi P+R
- Kategoria:
- Mobilność
- Lokalizacja:
- Bemowo, Bielany, Mokotów, Praga-Południe, Ursus, Ursynów, Wawer, Włochy, Żoliborz
Działania mające na celu zwiększenie liczby miejsc postojowych poprzez budowę parkingów strategicznych Parkuj i Jedź przekładają się na zwiększenie wydajności układu transportowego, w tym przede wszystkim popularyzację transportu zbiorowego, dzięki czemu skraca się czas dojazdu do Warszawy z poszczególnych lokalizacji – zarówno wewnątrz WOF jak i całego obszaru Mazowsza. Budowa parkingów przyczynia się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza, drgań i hałasu oraz zmniejszenia zatłoczenia w Warszawie poprzez ograniczenie podróży samochodami osobowymi. Realizowane działanie poprawia więc płynność ruchu i ogranicza negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne.Udostępniono od 2018 r. 4641 miejsc parkingowych dla użytkowników komunikacji miejskiej na 16 parkingach P+R.
-
Ochotnicy Warszawscy
- Kategoria:
- zasoby ekonomiczne
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online
Projekt ma na celu rozwój i promocję wolontariatu w Warszawie. W ramach projketu organizowane są działania promocyjne, komunikacyjne i edukacyjne kierowane do wolontariuszy i organizatorów wolontariatu. Prowadzony jest także Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl
-
Shiatsu za kasze
- Lokalizacja:
- Mokotów
Inicjatywa "za kasze" to projekt, którego celem jest dzielenie się umiejętnościami z innymi, pomaganie, wymienianie usługami lub wiedzą. Dom Kultury Kadr jest miejscem gdzie możemy robić to wspólnie. Stworzyć społecznościowy system wymiany na Służewcu. Do tej pory odbyło się masowanie, porady pawne i korepetycje z przemówień publicznych.
-
Dzielnia.BL
- Kategoria:
- Towary, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Bielany
To miejsce, w którym chcemy, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, coś co może się przydać, w myśl zasady „drugie życie produktu”. Każdy też może przynieść coś, z czego nie korzysta, ale może jeszcze posłużyć innym.
-
Serwis "eRoboty"
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Online
Serwis „eRoboty” jest ogólnomiejską platformą wymiany informacji o aktualnie prowadzonych robotach w pasie drogowym. Udostępniony jest podmiotom wykonującym prace na terenie Warszawy i umożliwia wgląd we wszystkie prace, przyczyniając się m.in. do ograniczenia sytuacji awaryjnych na infrastrukturze sąsiadującej. W najbliższej perspektywie planowane jest rozszerzenie informacji o zdarzenia awaryjne. Dodatkowo serwis zapewnia synchronizację z bazą serwisu „eInwestycje” (ok. 10 tyś. obiektów inwestycyjnych) oraz zarządzanie bazą Wykonawców.
-
Portal JP2online
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Online
Portal JP2online https://jp2online.pl/ udostępniający zasoby archiwalne pochodzące z różnych organizacji, w części do wykorzystania w projektach badawczych, popularyzatorskich i edukacyjnych przez osoby prywatne.
-
Park na terenie szpitala
- Kategoria:
- Przestrzenie
- Lokalizacja:
- Mokotów
W 2019 roku ze środków Urzędu Dzielnicy Mokotów (budżet obywatelski) oraz środków BPZ (dotacja dla Szpitala im. Św. Rodziny) na terenie szpitala utworzono ogólnodostępny park (Ogród ul. Różana 20). Teren szpitalny stał się ogrodem na sąsiedzkie spotkania.
-
Wege Park
- Kategoria:
- Przestrzenie, Towary, Żywność, zasoby wiedzy, informacja
- Lokalizacja:
- Wilanów
Wege Park zajmuje teren ok. 3000 m2 oddalony od ulicznego zgiełku, w sąsiedztwie Rezerwatu Skarpa Ursynowska. Założeniem projektu było stworzenie ogólnodostępnego terenu zieleni z wykorzystaniem roślin jadalnych. Do aranżacji przestrzeni wykorzystano m.in. winorośle, borówka, jeżyna, malina, pomidory, ogórki, cukinia, papryka rozmaite zioła, założono łąkę kwietną. Posadzono ponadto drzewa: leszczynę, głóg, orzech włoski, jabłoń, wiśnia i śliwa. Wege Park to miejsce, w którym bedą prowadzone warsztaty edukacyjne dotyczące ogrodnictwa miejskiego m.in. wykorzystania roślin jadalnych w ogrodach, ich uprawy, zasad ogrodnictwa permakulturowego, kompostowania, wykorzystywania wody deszczowej. Warsztaty będą przeznaczone dla placówek oświatowych oraz mieszkańców i będą odbywać się od maja do października. Plony warzywne bedą wykorzystywane na potrzeby prowadzonych warsztatów. Informacje nt. funkcjonowania Wege Parku będą dostępne na stronie www.wilanow.pl
-
Kultura dla klimatu
- Kategoria:
- zasoby wiedzy, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Mokotów
Portal stworzony przez praktyczki kultury/ekologii zawierający kodeks dobrych praktyk dla dyrektorów i pracowników instytucji kultury.
-
Wynajem przestrzeni
- Kategoria:
- Przestrzenie
- Lokalizacja:
- Ochota
Teatr Ochoty od ponad 5 lat udostępnia swoje WOLNE przestrzenie artystom indywidualnym, zespołom stałym i tymczasowym na potrzeby prób, ćwiczeń, lekcji oraz przedstawień. Przestrzenie (sala teatralna, sale prób/zajęciowe) udostępniane są na różnych zasadach, w zależności od rodzaju aktywności, celu i sposobu finansowania projektu, statusu ekonomicznego artystów - odpłatnie (za niewysoką stawką) lub nieodpłatnie, długoterminowo, na projekt lub jednorazowo. Nie odmawiamy artystom młodym, na początku drogi zawodowej, zespołom nie mającym stałych scen, projektom realizowanym w oparciu o niskie budżety lub wręcz bezbudżetowo, działalności szkoleniowej, która nie ma szans zaistnieć na rynku. Traktujemy to jako stałą działalność Teatru, nie doraźny projekt.
-
Wiem, co jem
- Kategoria:
- Żywność
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz
Działania na rzecz organizacji prawidłowego żywienia w placówkach oświatowych oraz edukacja prozdrowotna.
-
Zielony Wolontariat
- Kategoria:
- Towary
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online
Współpraca z grupami formalnymi i nieformalnymi na rzecz rozwoju terenów zieleni. W ramach zielonego wolontariatu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy za pośrednictwem portalu www.spoldzielniakultury.waw.pl udostępnia m.in. narzędzia ogrodnicze potrzebne do realizacji zielonych inicjatyw.
-
Książkodzielnia, książka dla Ciebie
- Kategoria:
- Towary, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wola
Lubię czytać książki. Kupuję je w dużych ilościach, czytam i odkładam na półkę. Nagle okazało się, że nie mam już miejsca na kolejne egzemplarze. Tak powstała myśl, żeby podzielić się z sąsiadami moim księgozbiorem, książkami, do których już nie wrócę. Mój szanowny małżonek zaprojektował niewielką półeczkę, wykorzystując deski z odpadów. Miejsce dla książkodzielni znalazło się samo – przy moim miejscu pracy - sklepie Koronkowa Filiżanka. Książki z prywatnego księgozbioru szybko znalazły swoich czytelników, a aby półki nie stały puste staram się o nowe nabytki śledząc np. grupy śmieciarkowe na FB. Dużą pomoc w zasilaniu w książki mam ze strony lokalnej społeczności, która chętnie dzieli się swoim zapasami.
-
Dzielnia Saska Kępa
- Kategoria:
- Towary, Żywność, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Praga-Południe
Dzielnia Saska Kępa – miejsce, w którym mieszkańcy stolicy mogą zostawiać używane rzeczy w dobrym stanie i żywność nadal nadającą się do spożycia. Placówka powstała w ramach pilotażowego projektu „Podaj Dalej”, którego celem jest promocja filozofii zero waste i ekonomii współdzielenia. Dzielnia Saska Kępa powstała przy ulicy Berezyńskiej 27. Obiekt na Pradze-Południe czynny jest przez pięć dni w tygodniu – od wtorku do piątku w godzinach 17:00-20:00 oraz w soboty w godzinach 12:00-16:00.
-
Maszto
- Kategoria:
- Towary, zasoby ekonomiczne, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Online
Maszto.org to inicjatywa społeczna - łączymy organizacje pozarządowe z obdarowującymi; tych co potrzebują, z tymi którzy mają w nadmiarze. Stworzyliśmy miejsce w sieci, w którym każdy może szybko odnaleźć fundację potrzebującą konkretnych przedmiotów codziennego użytku. Jednocześnie chcemy poprowadzić obdarowujących przez zmianę nawyków wzbogacającą ich codzienne życie: zamiast wyrzucania - dzielenie się, zamiast otaczania się mnóstwem przedmiotów, oczyszczanie przestrzeni z energii przedmiotów, która przestały już służyć.
Wyświetlanie 41 - 60 z 111 rezultatów.