Rower Cargo
Rower towarowy dla mieszkańców Warszawy, wypożyczany bezpłatnie. Mapa punktów wypożyczania rowerów dostępna pod linkiem https://um.warszawa.pl/waw/rowery/rowery-towarowe
- Nazwa projektu
- Rower Cargo
- Kategoria
- Mobilność
- Adres platformy
- https://um.warszawa.pl/waw/rowery/rowery-towarowe
- Partnerzy
- Służewski Dom Kultury w dzielnicy Mokotów, Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w dzielnicy Mokotów, Dom Kultury "KADR" w dzielnicy Mokotów, Otwarty Warsztat Rowerowy, Centrum Handlowe Galeria Północna, Kompleks Sportowy CSR Bielany, Miejsce Akcji Paca, Warszawski Hackerspace, Centrum Lokalne Żoliborz, Serwis Rowerowy "Reakcja Łańcuchowa"
- Podmiot realizujący/Realizator
- ZDM
- Lokalizacja
- Białołęka, Bielany, Mokotów, Praga-Południe, Śródmieście, Wola, Żoliborz
- Adres
- Bacha 15Światowida 17Lindego 20Rzymowskiego 32Tyniecka 40aPaca 40Marszałkowska 111a lok. U1Wolność 2Wolność 2aRydygiera 6b
Inne projekty WawaShare
-
Warszawska wyszukiwarka odpadów
- Lokalizacja:
- Online
Na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/ dostępna jest aplikacja na której można dowiedzieć się jak segregować odpady i dlaczego oraz można po wpisaniu odpadu znaleźć frakcję gdzie go wrzucić. Dodatkowo można zgłosić nowe odpady do bazy.
-
Zbiorniki na wodę deszczową
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wola
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawyw 2019 r. zainicjował program, którego celem jest zatrzymanie wody tak potrzebnej na cechujących się niedostatkiem powierzchni przepuszczalnych terenach miejskich. W ramach programu zakupiono 50 zbiorników na deszczówkę, które następnie zostały przyłączone do instalacji odprowadzającej opady z budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe z udziałem miasta oraz będących własnością m.st. Warszawy. Program małej retencji spotkał się z dużym zainteresowaniem Mieszkańców Dzielnicy. Szerzej o programie na stronach: https://wola.waw.pl/2019/10/24/pilotazowy-program-montazu-zbiornikow-na-deszczowke/ https://wawalove.wp.pl/warszawa-wola-stawia-na-ekologie-i-ustawia-pierwszy-zbiornik-na-deszczowke-6438920963688577a http://www.zgnwola.waw.pl/3113-zbiorniki-na-wode-deszczowa-na-woli/
-
Ogród Społeczny na Działdowskiej
- Kategoria:
- Przestrzenie, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wola
Ogród społeczny znajduję się na tyłach Domu Kultury przy ul. Działdowskiej 6. Jest to miejsce, w którym to mieszkańcy Warszawy pod czujnym okiem naszej ogrodniczki uprawiają ekologiczne owoce i warzywa, a także upiększają ogród kwiatami a przy okazji zapachami. Na terenie ogrodu znajduje się szklarnia, grządki z warzywami i owocami, część kwiatowa i kompostownik. Oprócz tego znajdziecie nową jadłodzielnię i różową skrzyneczkę. Dzięki tym projektom staramy się walczyć z marnotrawstwem jedzenia czy też z ubóstwem menstruacyjnym. Zachęcamy do korzystania z tych miejsc. Ogród działa w tych samych godzinach co Klubokawiarnia Sąsiedzka. W okresie letnim możesz wypić przepyszną kawę w pięknym sąsiedzkim ogrodzie, w centrum miasta! Godziny otwarcia: Poniedziałek – piątek 9.00-20:00 (dyżur animatora 16.00-20:00) Sobota 12.00–17.00 (dyżur animatora 12.00–17:00) Projekt artystyczny, w ramach którego zostały wykonane meble oraz scena z palet. Meble z palet są stałym elementem ogrodu i będą służyć uzytkownikom każdego roku.
-
Edukujemy - pomagamy
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wesoła
Zbiórka zużytych baterii oraz akumulatorów przenośnych w celu ich odzysku - wsparcie materialne dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, kampania edukacyjna dotycząca właściwego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami.
-
Pomaganie przez ubranie
- Kategoria:
- Towary, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wesoła
Zbiórka używanej odzieży (kontener tuba w przedszkolu) na rzecz wsparcia fundacji Akogo Ewy Błaszczyk, główny cel projektu to aktywizacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii i zachęcanie do wspólnego działania.
-
Zbiórka nakrętek
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wesoła
Zbiórka nakrętek dla osób z niepełnosprawnością na zakupie wózka ma realną pomoc. Dzięki takim zbiórkom uczymy dzieci pomocy potrzebującym poprzez zbieranie tz. odpadu, uczymy segregacji odpadów. Ma ważny wymiar ekologiczny, poprzez wykożystanie surowca wtórnego z odpadów w produkowaniu plastików.
-
Zbieraj baterie
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Wesoła
Program edukacyjny na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii. Ze względu na znaczenie edukacji ekologicznej we współczesnym świecie, program inicjuje szereg wartościowych działań, mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z wybranymi problemami z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Program ZBIERAJ BATERIE poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną zachęca dzieci i młodzież do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonuje do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków. Zbiórka zużytych baterii odbywa się przez cały rok szkolny.
-
Instalacja fotowoltaiczna
- Kategoria:
- Energia, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Targówek
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek. Zainstalowano w 2 lokalizacjach łącznie 160 kWp. Wytwarzana energia jest używana do częściowego zaspokajania potrzeb energetycznych obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji.
-
Warsztaty recyclingu
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Rembertów
Dzieci i całe rodziny robią przedmioty użytkowe i ozdoby z niepotrzebnych materiałów.
-
Kompostowniki
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Rembertów
Zagospodarowanie odpadów organicznych.
-
Magazynek 002
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Mokotów
Projekt zakładający wykorzystanie pozostałości znalezionych w magazynach Domu Kultury i twórcze przerabianie ich wraz z sąsiadami, a takzę udostępnianie im tych materiałów do własnych eksploracji (koszyki ze starych taśm kasetowych).
-
Elektrownia wiatrowa
- Kategoria:
- Energia, ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Mokotów
Odnawialne żródło energii. Magazynowana energia jest pożytkowana do oświetlenia infrastruktury Służewskiego Domu Kultury.
-
Miejskie Punkty Elektroodpadów
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Bemowo
Mieszkańcom Dzielnicy Bemowo zostały udostępnione trzy stałe miejsca do zbierania drobnych elektroodpadów tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE)” Ich ustawienie jest realizacją zwycięskiego projektu zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego na 2021 rok pn. „Stałe punkty elektroodpadów na północnym Bemowie”. Pojemniki zostały zlokalizowane przy ul. Lencewicza (na wysokości budynku przy ul. Powstańców Śląskich 104), w sąsiedztwie wyjścia z placu zabaw przy ul. Obrońców Tobruku oraz w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 341 przy ul. Oławskiej 3. W pojemnikach można umieszczać zużyte baterie, przepalone żarówki, opakowania po tonerach, ładowarki oraz zbędne płyty CD/DVD. Stacje MPE mają na celu ułatwienie mieszkańcom wyodrębnianie ze strumienia odpadów komunalnych tych odpadów, których właściwe zagospodarowanie wymaga podjęcia dodatkowych działań. Wszystkie zgromadzone w stacjach MPE elektroodpady zostaną przekazane do utylizacji w sposób gwarantujący ochronę środowiska naturalnego.
-
Warszawa Stolicą Czystości
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Bielany
Dzieci poznają nowe zasady segregowania śmieci. Umieją odpowiednio posegregować śmieci i wrzucać do odpowiednich pojemników. Organizowanie na terenie szkoły zbiórki elektrośmieci, baterii oraz nakrętek po napojach.
-
Przedszkole bez zabawek
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Innowacja „Przedszkole bez zabawek” jest realizowana w naszej placówce w grupach 5 i 6 latków od 10 lat. Od listopada każdego roku rozpoczynają się przygotowania do realizacji projektu. W specjalnie do tego celu wyznaczonych miejscach, gromadzone są przydatne materiały, nie nadające się już do użytku w naszych domach np. kartonowe pudła różnych rozmiarów, opakowania po różnych produktach, plastikowe butelki , gazety, czasopisma, materiały, sznurki, taśmy, części garderoby, wstążki, kolorowe papiery, styropian, czapki, kapelusze, torebki, sztuczna biżuteria, kolorowe apaszki itp. Podczas grudniowej zabawy Mikołaj po wręczeniu dzieciom prezentów, wręcza również listy paniom w grupach, w których oprócz miłych słów do dzieci, znajduje się również zaproszenie dla zabawek na wycieczkę do Krainy Mikołaja. Każdego roku w styczniu z sal przedszkolnych znikają więc zabawki, a pojawiają się w nich wcześniej zgromadzone przy pomocy rodziców materiały. Rozpoczyna się realizacja innowacji, która trwa 2 tygodnie. Rola nauczyciela sprowadza się do czuwania nad bezpieczeństwem dzieci, zachęcania do samodzielnego wykonywania zabawek oraz czuwania nad przestrzeganiem zasady nie przynoszenia zabawek z domu. Rodzice aktywnie włączają się w działania. Ich zadaniem jest bowiem nie tylko dostarczanie różnego rodzaju materiałów, ale też aktywne uczestnictwo w innowacji. Odwiedzają więc przedszkole nie tylko w ciągu dnia, ale też po południu i razem z dziećmi tworzą zabawki. Po zakończeniu innowacji organizowana jest wystawa prac, które powstały w jej toku. Przygotowywana jest także dokumentacja fotograficzna.Tak więc pokazujemy szerszemu gronu osób, jak w wartościowy sposób wykorzystać surowce wtórne, czy niepotrzebne już w domu odpady, rozwijając przy tym wyobraźnię i aktywność twórczą oraz atrakcyjnie spędzając czas wolny.
-
Działamy ekologicznie
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Koszenie trawy i zagospodarowanie we własnym zakresie odpadów zielonych.
-
Zbiórka elektrośmieci
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka, Bielany
Ogólnopolski Program Moje miasto bez Elektrośmieci. Szkoły zbierają elektrośmieci od uczniów, pracowników, mieszkańców, aby dać im drugie życie, w zamian za to uczestniczaca w projekcie Szkoła otrzymuje punkty, które w odpowiedniej ilości wymieniane są na pomoce dydaktyczne.
-
Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki
- Kategoria:
- ekonomia cyrkularna
- Lokalizacja:
- Białołęka
Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych w zakresie segregacji tuszów do drukarek. Zebrane w ten sposób tusze zostały przekazane do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków zakupiona została karma dla zwierząt ze schroniska.
-
Różowe skrzyneczki
- Kategoria:
- Towary, zasoby wiedzy
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online
Jesteśmy fundacją walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zabiegamy o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowych skrzyneczkach znajdziesz darmowe podpaski i tampony. Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Zupełnie bezpłatnie z Różowej Skrzyneczki z artykułami higieny osobistej mogą korzystać osoby w każdym wieku. Celem międzypokoleniowej Różowej Skrzyneczki jest również zwrócenie uwagi na chorobę NTM, jej profilaktykę oraz rozpropagowanie wiedzy o możliwych środkach poprawiających komfort życia, a także walka z tabu, którym ta dolegliwość jest obciążona. Inicjatorem stworzenia skrzyneczki o charakterze międzypokoleniowym było Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, w realizację włączyła się nasza fundacja, a partnerem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie UroConti. Informację na temat lokalizacji różowych skrzyneczek można znaleźć pod adresem https://tiny.pl/769fp
-
Warszawska Złota Rączka dla Seniora
- Kategoria:
- zasoby ekonomiczne
- Lokalizacja:
- Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz
Urząd m.st. Warszawy realizuje program Warszawska Złota Rączka dla Seniora, który skierowany jest do mieszkańców powyżej 75 roku życia. Usługa świadczona jest przez trzy organizacje pozarządowe: Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundację Pomoc Potrzebującym oraz Fundację Edukacji Nowoczesnej. W ramach programu seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakresie prostych i niewymagających specjalistycznej wiedzy i uprawnień, a także natychmiastowej interwencji oraz dużych nakładów finansowych napraw w ich domu. Pomoc obejmuje np. naprawę cieknącego kranu, uszczelnienie drzwi i okien, wymianę żarówki. Pełen regulamin korzystania z usług znajduje się na stronie: https://wsparcie.um.warszawa.pl/-/warszawska-zlota-raczka-dla-seniora
Wyświetlanie 21 - 40 z 111 rezultatów.