Handel i targowiska

Różne warzywa na straganie na targowisku

Targowiska są ważne dla życia miasta. Tworzą naturalną, aktywną przestrzeń publiczną. Są miejscem, gdzie podczas codziennych zakupów spotykają się okoliczne mieszkanki oraz mieszkańcy i nawiązują sąsiedzkie relacje. To tutaj rozwija się lokalna przedsiębiorczość zapewniając miejsca pracy blisko domu.

Bazary w Warszawie zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Duży wybór towarów, świeże owoce i warzywa, możliwość kupienia unikatowych produktów, dostępność i bezpośredni kontakt ze znajomym od lat sprzedawcą zachęcały i nadal zachęcają do ich odwiedzania i zakupów.

TROCHĘ HISTORII

Warszawskie targowiska mają bogatą historię. Wiele z nich działało w miejscach, które dziś nie kojarzą się już z handlowym charakterem:

 • przy ul. Szeroki Dunaj na Starym Mieście działał  targ od 1631 aż do 1933 roku.;
 • Rynek Mariensztacki od 1865 roku był głównym miejscem targowym Powiśla;
 • w okolicach dzisiejszego pl. Teatralnego do około 1808 roku funkcjonowało targowisko Pociejów (powstałe w latach pięćdziesiątych XVIII w.);
 • w pobliżu obecnego skrzyżowania ulic Muranowskiej i Generała W. Andersa, na ówczesnym placu Muranowskim w 1818 roku utworzono targ koński, który w połowie XIX w. przekształcono w bazar działający do wybuchu wojny;
 • na terenie dzisiejszego Parku Mirowskiego, czyli w sąsiedztwie Hal Mirowskich funkcjonował Bazar Janasza, założony w latach 1883-84.

Jednym z najsłynniejszych targowisk Warszawy był Kercelak, czyli targowisko Kercelego. Działał od  1867 do 1947 roku. Miał ciekawą strukturę. Podzielono go na rejony, w których sprzedawano zbliżony do siebie asortyment. W 1926 roku wybudowano niewielką halę targową w kształcie litery L. Kercelak nie cieszył się dobrą opinią. Był znany jako miejsce spotkań przestępczego półświatka, gdzie zawierano nielegalne transakcje.

Warto też wspomnieć o Gościnnym Dworze, interesującym obiekcie na handlowej mapie Warszawy, który mieścił się przy pl. Żelaznej Bramy, na tyłach Hali Gwardii. Parterowy budynek o orientalnym charakterze, w kształcie równoramiennego trójkąta z zaokrąglonymi rogami wybudowano w 1841 roku. W jego podcieniach, utworzonych przez zadaszone, odlewane arkady, ulokowano 168 sklepów, a na wewnętrznym dziedzińcu tyle samo straganów. Co ciekawe, można śmiało stwierdzić, że Gościnny Dwór powstał w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto, z powodu braku funduszów, powierzyło inwestycję prywatnym przedsiębiorcom, którzy w celu zwrotu kosztów budowy, mogli przez 25 lat pobierać opłaty za wynajem sklepów. Budynek stał się własnością miasta w 1867 roku. Nie przetrwał, został zniszczony w czasie wojny.

 

TARGOWISKA DZISIAJ

W Warszawie działa ponad 50 targowisk. Niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród wielu warszawianek i warszawiaków nie tylko za względu na bogatą ofertę towarów ale też bliskość, lokalność i sąsiedzką atmosferę.

Pod wpływem ekologicznych trendów XXI w. na bazarach zmieniają się zwyczaje zakupowe. Coraz częściej sprzedający rezygnują z jednorazowych torebek, tzw. „zrywek” na rzecz ekologicznych, wielorazowych toreb, a kupujący przychodzą z własnymi opakowaniami wielorazowego użytku.

Na targowiskach swoje produkty sprzedają producenci żywności, dzięki temu skraca się łańcuch dostaw. Lokalni przedsiębiorcy i rolnicy mają miejsca zbytu dla swoich towarów, a mieszkańcy i mieszkanki stolicy możliwość kupowania świeżych produktów bezpośrednio od wytwórcy. Warto  podkreślić, że w Warszawie od 2015 roku nie obowiązuje dodatkowa opłata targowa.

Czas pandemii COVID-19 pokazał, że targowiska są bezpiecznym miejscem zakupów. Funkcjonują na otwartej przestrzeni, więc nie były objęte znacznymi ograniczeniami i mogły działać przez cały czas.

Na naszej stronie internetowej znajdziecie:

 • wykazy targowisk i miejsca do handlu obwoźnego (ulicznego);
 • informacje o liczbie wolnych miejsc na bazarach i dane kontaktowe do zarządców (przydatne dla osób, które są zainteresowane prowadzeniem sprzedaży na targowiskach);
 • średnie koszyki cen popularnych produktów na wybranych targowiskach;
 • dokumenty, które regulują handel w Warszawie;
 • badania i statystyki dotyczące działania targowisk i handlu obwoźnego;
 • galerię zdjęć warszawskich targowisk i bazarów.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą stroną, ale przede wszystkim do odwiedzania warszawskich targowisk i bazarów.

Widok z góry na konie z wozami na plac na targowisku mariensztackim
Zobacz galerię (11 zdjęć)
Widok z góry na sprzedaż owoców i warzyw na targowisku przy ul. Szeroki Dunaj
Stragany (budki) z owocami i warzywami na targowisku na pl. Kercelego. W tle kamienica przy ul. Leszno.
Krawiec uliczny szyje na maszynie firmy "Singer", ustawionej na podeście nad rynsztokiem. W tle wóz konny i parterowe budynki przy ul. Leszno 116 i 118.
Widok z góry na stoiska handlowe w hali targowej Hala Mirowska
Stoisko z zabawkami i tekstyliami wewnątrz Gościnnego Dworu
Sprzedaż kwiatów przed Halą Mirowską przy pl. Żelaznej Bramy
Stoisko z owocami i warzywami, rzeżuchą w doniczkach w kształcie skorupek jajek, owiec z figurkami baranków, kurczaczków, jajek i z baziami.
Stoisko z owocami i warzywami, wskazanymi cenami na targowisku
Osoby kupujące przy stoiskach z owocami i warzywami na targowisku. W tle bloki mieszkaniowe.
Stoiska handlowe z warzywami i owocami na targowisku. W tle widać Halę Mirowską