null

Rekrutacja młodzieży do kolejnej edycji w ramach projektu "Matematyka dla Ciekawych Świata"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ręka pisząca wzory matematyczne czarnym flamastrem po białem tablicy

Uczysz się w liceum lub technikum (a niech będzie i koniec podstawówki!), lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze. Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę!

O projekcie

Projekt Matematyka dla ciekawych świata powstał w 2009 roku w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcua mają za cel rozwijanie zainteresowań matematyką oraz jej zastosowaniami. Adresowane są do uczniów szkół średnich, lubiących matematykę, mających ugruntowaną podstawową wiedzę. Naczelną zasadą jest pokazanie matematyki "innej niż w szkole". Tak więc zarówno tematycznie, jak i metodycznie wychodzimy poza programy i schematy szkolne. Priorytetem jest przy tym rozbudzenie ciekawości i wyobraźni matematycznej, pobudzenie do myślenia, nauka ścisłego rozumowania.

Edycja XIV projektu

Temat głównego nurtu tej edycji: Jak modelować epidemię - będzie podobny do zeszłorocznego nurtu 1. Przejdziemy, matematycznym krokiem, od królików, przez bakterie i wirusy, aż do wampirów! Nauczycie się przy okazji sporo matematyki, a także trochę programowania, które jest dziś nieodzowne w tej dziedzinie. Opowiemy Wam o modelach epidemii, także tych stosowanych w czasie pandemii Covid-19. Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką i tych, którzy chcieliby się przekonać, czy matematyka - i programowanie - nie mogą być przypadkiem dla nich.

Uwaga. Umiejętność programowania nie jest konieczna, aby wziąć uział w naszych zajęciach. Będziemy jednak o nią pytać przy rejestracji, by postarać się w odpowiedni sposób utworzyć grupy ćwiczeniowe.

W czasie wakacji będziemy dodatkowo zrealizować edycję XIV Bis, która będzie zawierała nurt informatyczno-elektroniczny dla osób znających już podstawy programowania: Linux, Python, Elektronika i Sieci. A także, jeśli nasze Muzy pozwolą, nurt muzyczny (do wyboru).

Gdzie odbywają się spotkania?

Spotkania zaczniemy od początku marca i będą odbywać się popołudniami na Kampusie Ochota UW. Dla wszystkich uczestników razem -- wykład, a w mniejszych grupach -- ćwiczenia. Zajęcia prowadzi będą pracownicy naukowi, studenci i absolwenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Pojawiają się także studenci i pracownicy zaprzyjaźnionych uczelni, jak Politechnika Warszawska.

A po kursie...

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej. A przy okazji - poznasz wspaniałych kolegów i koleżanki. No i będziesz mógł się sprawdzić w naszych zupełnie niematematycznych konkursach.

Dzięki wsparciu Urzędu M.St. Warszawy, uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. 

Rejestracja trwa do 6 marca 2023 r.

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna!

Plakat projektu "Matematyka dla ciekawych świata". Fioletowy plakat z czarnym szkice głowy z profilu z białymi napisami w środku reprezentującymi tematykę poruszaną w trakcie trwania projektu.