null

Platforma otwartych danych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Platforma otwartych danych – programistyczny interfejs umożliwiający dostęp do otwartych danych m.st. Warszawy, które dotyczą różnych obszarów funkcjonowania miasta.

Projekt promuje otwieranie danych w celu ich ponownego wykorzystania (do tworzenia usług i aplikacji dla mieszkańców). Platforma wspiera tworzenie innowacji i innowacyjne zarządzenie miastem oraz transparentność i budowę społeczeństwa obywatelskiego. Z udostępnionych danych korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne.

Nazwa projektu
Platforma otwartych danych
Kategoria
zasoby wiedzy, informacja
Adres platformy
api.um.warszawa.pl
Podmiot realizujący/Realizator
Biuro Informatyki
Lokalizacja
Online

Inne projekty WawaShare

Filtry

 • Dzielnia.BL
  W okręgu widoczne kontury dłoni trzymające czerwone serce, powyżej dłoni napis dzielnia.bl
  Nazwa projektu:
  Dzielnia.BL
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
  Partnerzy:
  Fundacja Fundusz Współpracy
  Kategoria:
  Towary, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Bielany

  To miejsce, w którym chcemy, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, coś co może się przydać, w myśl zasady „drugie życie produktu”. Każdy też może przynieść coś, z czego nie korzysta, ale może jeszcze posłużyć innym.

 • Współdzielnik
  Widok wejścia do Współdzielnika i jego wnętrza
  Nazwa projektu:
  Współdzielnik
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Wolskie Centrum Kultury
  Partnerzy:
  Wola Park
  Kategoria:
  Przestrzenie, Towary, Żywność, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Wola

  Współdzielnik to miejsce współtworzone przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park. Mieszkańcy mogą tam spędzać wolny czas oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji i zero waste. Celem projektu jest dotarcie do różnych grup odbiorców – zarówno tych zainteresowanych tematyką ekologii, zmian klimatu i ekonomii obiegu zamkniętego, w tym grup aktywistycznych, jak i osób które do tej pory się tym nie interesowały. Współdzielnik jest również miejscem otwartym dla wszystkich grup wiekowych. We Współdzielniku funkcjonują: Przestrzeń współdzielenia – zgodnie z ideą ekonomii obiegu zamkniętego, każdy może przynieść tam niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać. Jadłodzielnia – lodówka i szafka, które zachęcają do dzielenia się żywnością i ratowania produktów spożywczych przed zmarnowaniem. Sala warsztatowa – odbywają się w niej spotkania i warsztaty edukacyjne wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, w tym szeroko pojętego zero waste: m.in. naprawiamy przedmioty, przerabiamy niepotrzebne materiały na rzeczy użytkowe, tworzymy naturalne kosmetyki. Aktualna oferta dostępna jest na stronie internetowej. Warsztat naprawczy – stanowisko, przy którym można naprawić sprzęty codziennego użytku np. odnowić krzesło czy usunąć usterkę w mikserze. W każdy piątek w godzinach 17:00-20:00 można tam skorzystać z pomocy wolontariusza, który zdiagnozuje sprzęt i pomoże nam go naprawić, lub podpowie jaką część wymienić. Sanatorium dla roślin – miejsce przywracania do życia rośliny doniczkowych, które są w kiepskiej kondycji, a następnie przekazywania ich mieszkańcom do adopcji. Na bieżąco aktualizowane informacje o projekcie znajdziesz na stronach: https://www.facebook.com/wspoldzielnik/  https://www.instagram.com/wspoldzielnik/  http://wspoldzielnik.wck-wola.pl/

 • Wymiana sąsiedzka
  Na podłodze leżą: ubrania, korale, torebka, telefon komórkowy i aparat fotograficzny. w pomarańczowym kubku stoją białe kwiaty.
  Nazwa projektu:
  Wymiana sąsiedzka
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo
  Kategoria:
  Towary, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Bemowo

  Projekt polega na wymianie używanej odzieży, mebli, zabawek, sprzętów AGD itp. artykułów pomiędzy mieszkańcami m.st. Warszawy chcącymi oddać niepotrzebne im artykuły a osobami potrzebującymi tego typu wsparcia (klientami Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo). Pomagamy w skojarzeniu darczyńców z osobami potrzebującymi i ułatwiamy/organizujemy transport mebli lub cięższych rzeczy. W przypadku zgłoszenia od osób potrzebujacych pomagamy w wyszukaniu na platformach internetowych ogłoszeń o deklaracji oddania rzeczy (np. grupy na FB).

 • Warszawska Platforma IoT
  Fragment mapy z zaznaczonymi punktami, po prawej stronie legenda.
  Nazwa projektu:
  Warszawska Platforma IoT
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Biuro Informatyki
  Kategoria:
  zasoby wiedzy, informacja
  Lokalizacja:
  Online

  Platforma prezentuje – na podkładzie mapowym – dane z urządzeń pomiarowych, takich jak czujniki jakości powietrza i pogodowe, z parkingów i ze stacji rowerowych, rozkłady jazdy miejskich autobusów i tramwajów, dane dotyczące miejskich toalet i tzw. eko-punktów. Dzięki platformie mieszkańcy stolicy mogą sprawdzić aktualne dane pochodzące z rozproszonych w mieście urządzeń elektronicznych i czujników. Platforma pomaga w zaspokojeniu potrzeb informacyjnych mieszkańców, wspiera ich w podejmowaniu codziennych, różnorodnych decyzji, promuje proces otwierania danych w celu ich ponownego wykorzystania w sektorze prywatnym (w celu budowy nowych usług i aplikacji dla mieszkańców oraz poprawy jakości życia w stolicy). Zakres i liczba prezentowanych danych sukcesywnie się zwiększa. Planowana jest także publikacja danych z czujników należących do podmiotów prywatnych.

 • Magazyn odzieżowy
  Wieszaki i półki z ubraniami
  Nazwa projektu:
  Magazyn odzieżowy
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Rembertów
  Kategoria:
  Towary, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Rembertów

  Miejsce, gdzie mieszkańcy mogą przynieść odzież używaną w dobrym stanie, jak też nieodpłatnie zabrać na swoje potrzeby. Aktualnie odzież jest przyjmowana wyłącznie po telefonicznym uzgodnieniu ilości i asortymentu.

 • Ogródek edukacyjno-ekologiczny Domu Kultury Rembertów
  Widać ręce, które sadzą sadzonkę do ziemi.
  Nazwa projektu:
  Ogródek edukacyjno-ekologiczny Domu Kultury Rembertów
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Dom Kultury Rembertów
  Kategoria:
  Towary, zasoby wiedzy
  Lokalizacja:
  Rembertów

  W Domu Kultury „Rembertów” działa ogródek edukacyjno-ekologiczny, w którym uprawiane są warzywa oraz zioła. Latem w ogródku odbywają się bezpłatne lekcje dla szkół i grup indywidualnych.  Mieszkańcy przynoszą do ogródka sadzonki i wymieniają się między sobą. Zapraszamy do obejrzenia na YouTube filmów edukacyjnych pn. "Z ogródka Domu Kultury "Rembertow", poniżej link do jednego z nich  https://www.youtube.com/watch?v=HlYMxaCtQkg 

 • Warszawska Złota Rączka dla Seniora
  Mężczyzna naprawia kran.
  Nazwa projektu:
  Warszawska Złota Rączka dla Seniora
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Biuro Pomocy i Projektów Społecznych
  Partnerzy:
  Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacja Pomoc Potrzebującym, Fundacja Edukacji Nowoczesnej
  Kategoria:
  zasoby ekonomiczne
  Lokalizacja:
  Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz

  Urząd m.st. Warszawy realizuje program Warszawska Złota Rączka dla Seniora, który skierowany jest do mieszkańców powyżej 75 roku życia. Usługa świadczona jest przez trzy organizacje pozarządowe: Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundację Pomoc Potrzebującym oraz Fundację Edukacji Nowoczesnej. W ramach programu seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakresie prostych i niewymagających specjalistycznej wiedzy i uprawnień, a także natychmiastowej interwencji oraz dużych nakładów finansowych napraw w ich domu. Pomoc obejmuje np. naprawę cieknącego kranu, uszczelnienie drzwi i okien, wymianę żarówki. Pełen regulamin korzystania z usług znajduje się na stronie: https://wsparcie.um.warszawa.pl/-/warszawska-zlota-raczka-dla-seniora

 • Maszto
  stolik, torby podróżne, wazon, ubrania i buty w różnych kolorach
  Nazwa projektu:
  Maszto
  Podmiot realizujący/Realizator:
  inicjatywa społeczna
  Kategoria:
  Towary, zasoby ekonomiczne, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Online

  Maszto.org to inicjatywa społeczna - łączymy organizacje pozarządowe z obdarowującymi; tych co potrzebują, z tymi którzy mają w nadmiarze. Stworzyliśmy miejsce w sieci, w którym każdy może szybko odnaleźć fundację potrzebującą konkretnych przedmiotów codziennego użytku. Jednocześnie chcemy poprowadzić obdarowujących przez zmianę nawyków wzbogacającą ich codzienne życie: zamiast wyrzucania - dzielenie się, zamiast otaczania się mnóstwem przedmiotów, oczyszczanie przestrzeni z energii przedmiotów, która przestały już służyć.

 • Wzajemniak - Bezgotówkowa Wymiana Dóbr i Usług
  na blacie rozłożone kartki, flamastry, zakreślacze i telefon komórkowy. Widać przedramię osoby, która trzyma w dłoni jeden z przyborów do pisania
  Nazwa projektu:
  Wzajemniak - Bezgotówkowa Wymiana Dóbr i Usług
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Fundacja Demokracji Bezpośredniej
  Kategoria:
  Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Online

  Poprzez platformę online, umożliwiamy mieszkańcom m.st. Warszawy bezgotówkową wymianę dóbr/usług. Pozwoli im to przeznaczyć swój dochód na inne rzeczy, jednocześnie nie rezygnując z pozostałej konsumpcji (np. zamiast wyrzucić stary telefon, mozna oddać go komuś, kto tego będzie potrzebował, a otrzymane punkty przeznaczyć na lekcję grania na fortepianie, itd.). Wymiana dóbr i usług poprzez nasz system barterowy (z użyciem punktów zamiast gotówki) pozwoli na racjonalne gospodarowanie zasobami oraz zapewni mniejsze “marnotrawstwo” zasobów wśród mieszkańców danych społeczności.

 • Dzielnia Saska Kępa
  Pomieszczenie w Dzielni Saska Kępa. Półka z bibelotami i koszyczki z różnymi produktami.
  Nazwa projektu:
  Dzielnia Saska Kępa
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Dzielnica Praga Południe m.st. Warszawy
  Partnerzy:
  Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Centrum Komunikacji Społecznej, IKEA, Castorama, Allegro, Biuro Rozwoju Gospodarczego, Biuro Marketingu Miasta
  Kategoria:
  Towary, Żywność, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, informacja, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Praga-Południe

      Dzielnia Saska Kępa – miejsce, w którym mieszkańcy stolicy mogą zostawiać używane rzeczy w dobrym stanie i żywność nadal nadającą się do spożycia. Placówka powstała w ramach pilotażowego projektu „Podaj Dalej”, którego celem jest promocja filozofii zero waste i ekonomii współdzielenia. Dzielnia Saska Kępa powstała przy ulicy Berezyńskiej 27. Obiekt na Pradze-Południe czynny jest przez pięć dni w tygodniu – od wtorku do piątku w godzinach 17:00-20:00 oraz w soboty w godzinach 12:00-16:00.

 • Zielony Wolontariat
  Narzędzia ogrodnicze w tym: metalowe i plastikowe grabie i motyka.
  Nazwa projektu:
  Zielony Wolontariat
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
  Kategoria:
  Towary
  Lokalizacja:
  Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Online

  Współpraca z grupami formalnymi i nieformalnymi na rzecz rozwoju terenów zieleni. W ramach zielonego wolontariatu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy za pośrednictwem portalu www.spoldzielniakultury.waw.pl udostępnia m.in. narzędzia ogrodnicze potrzebne do realizacji zielonych inicjatyw.

 • Naprzód działki
  Ogrodnik przycina krzewy
  Nazwa projektu:
  Naprzód działki
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Aktywności Miejskich Rozkwit
  Kategoria:
  Przestrzenie, zasoby ekonomiczne
  Lokalizacja:
  Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz

  Współpraca z ogrodami działkowymi w celu otwierania części wspólnych ogrodów mieszkańcom miasta.

 • Kartonado
  Białe kartony poukładane jeden w drugim, poniżej napis kartonado. Tło czarne.
  Nazwa projektu:
  Kartonado
  Podmiot realizujący/Realizator:
  osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą
  Kategoria:
  Przestrzenie
  Lokalizacja:
  Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Ursynów, Online

  Serwis umożliwia udostępnianie wolnych powierzchni, takich jak piwnica czy garaż, innym osobom, które w danym momencie potrzebują dodatkowej powierzchni magazynowej do przechowania swoich rzeczy.

 • Sąsiedzkie Grono Kobiet
  Dwa kłębki wełny w kolorze niebieskim i białym, druty.
  Nazwa projektu:
  Sąsiedzkie Grono Kobiet
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Dom Kultury Włochy
  Kategoria:
  Towary, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Włochy

  Cotygodniowe spotkania mieszkanek dzielnicy.  W poniedziałki w godz. 18.15-20.15 .Grono realizuje następujące działania: wymiana książek, ubrań, zabawek dla dzieci, dzielenie się umiejętnościami tanecznymi, kulinarnymi i szydełkowania. Prowadzenie warsztatów decaupage, plastycznych i innych. Udział w wydarzeniach poprzez działania warsztartowe. Ilość osób 10.

 • Garażówki Warszawskie
  Winder z napisem Wielka Garażówka Warszawska. Osoby wchodzące do budynku.
  Nazwa projektu:
  Garażówki Warszawskie
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Biuro Rozwoju Gospodarczego, Urzędy Dzielnic m.st. Warszawy
  Kategoria:
  Towary, zasoby ekonomiczne, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz

  Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. Jednym z projektów zgłaszanych przez mieszkańców praktycznie w każdym roku jest organizacja garażówek. Niezwykłość garażówek polega na tym, że jednym pozwalają pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, innym dają możliwość nabycia niezbędnych przedmiotów. Trend obecny od jakiegoś czasu w stolicy ciągle się rozwija. Wspiera ideę życia w duchu eko i zero waste.  Wyprzedaże garażowe są również okazją do spotkań sąsiedzkich. Uczestnicy mogą miło spędzić czas oraz poznać swoich sąsiadów. W garażówkach biorą udział całe rodziny!

 • Wymiana książek
  Regał z dwoma pólkami. na jednej półce wyłożone książki. obok regału stoi kobieta i przegląda jedną z książek.
  Nazwa projektu:
  Wymiana książek
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Dzielnica Rembertów m.st. Warszawy
  Kategoria:
  Towary
  Lokalizacja:
  Rembertów

  Regał, gdzie można "podzielić się" książką, ustawiony jest przed wejsciem do Urzędu Dzielnicy Rembertów, al. Gen. Chruściela 28. Funkcjonuje już od kilku lat i cieszy sie powodzeniem. Dostępny jest 24/h 7 dni w tygodniu.

 • Naziemny zbiornik na deszczówkę
  szary zbiornik na wodę deszczową podpięty do rynny, w tle widoczne ażurowe ogrodzenie w kolorze zielonym i rząd tuj.
  Nazwa projektu:
  Naziemny zbiornik na deszczówkę
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Dzielnica Targówek m.st. Warszawy
  Kategoria:
  ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Targówek

  W ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego powstał kolejny w Warszawie punkt małej retencji. Przy Szkole Podstawowej nr 28 im. Stefana Żeromskiego zamontowano zbiornik na wodę deszczową.  Zbiornik został podłączony do istniejącej instalacji. Zebrana w nim woda wykorzystywana jest do podlewania szkolnego ogródka oraz terenów zielonych.

 • Punkt Pomocy i Wsparcia
  Dwóch mężczyzn znajdujących się w pomieszczeniu pochylonych nad skrzynkami i kartonami z produktami spożywczymi.
  Nazwa projektu:
  Punkt Pomocy i Wsparcia
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Armia Zbawienia
  Kategoria:
  Towary, Żywność, zasoby ekonomiczne, zasoby wiedzy
  Lokalizacja:
  Praga-Północ

  Armia Zbawienia była obecna w Polsce przed II Wojną Światową. Jej działalność została wznowiona w 2005 roku.  Nasz Punkt wsparcia i pomocy (ul. Ząbkowska 13/13, wejście od ul. Brzeskiej) jest otwarty dla wszystkich. Każdy tutaj może uzyskać poradnictwo (psychologiczne, prawne, zawodowe), ubrania lub żywność (w zależności od dostępności), a także pomoc w znalezieniu ofert pracy. Przyjmujemy również od państwa ubrania, buty, książki (po wcześniejszym umówieniu przez tel. 605 368 604), które już są niepotrzebne, ale w dobrym stanie i nadal mogą służyć innym ludziom. SERDECZNIE ZAPRASZAMY KAŻDEGO! ❤️

 • Książkodzielnia, książka dla Ciebie
  Stolik przykryty serwetką, na stoliku stoi biały wazon z kwiatami bzu w kolorze fioletowym i białym. Na brązowej tacy stoi filiżanka w kwiaty wypełniona kawą i otwarta książka z okularami położonymi na wierzchu.
  Nazwa projektu:
  Książkodzielnia, książka dla Ciebie
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Sklep Koronkowa Filiżanka
  Kategoria:
  Towary, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Wola

  Lubię czytać książki. Kupuję je w dużych ilościach, czytam i odkładam na półkę. Nagle okazało się,  że nie mam już miejsca na kolejne egzemplarze. Tak powstała myśl, żeby podzielić się z sąsiadami moim księgozbiorem, książkami, do których już nie wrócę. Mój szanowny małżonek zaprojektował niewielką półeczkę, wykorzystując deski z odpadów. Miejsce dla książkodzielni znalazło się samo – przy moim miejscu pracy - sklepie Koronkowa Filiżanka. Książki z prywatnego księgozbioru szybko znalazły swoich czytelników, a aby półki nie stały puste staram się o nowe nabytki śledząc np. grupy śmieciarkowe na FB. Dużą pomoc w zasilaniu w książki mam ze strony lokalnej społeczności, która chętnie dzieli się swoim zapasami.

 • Jadłodzielnie
  Kolorowy logotyp pod hasłem "jedzenie nie wyrzucaj"
  Nazwa projektu:
  Jadłodzielnie
  Podmiot realizujący/Realizator:
  Centrum Komunikacji Społecznej
  Kategoria:
  Żywność, ekonomia cyrkularna
  Lokalizacja:
  Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursynów, Wawer, Włochy, Wola, Żoliborz

  Projekt polegający na dzieleniu się nadwyżkami żywności, które można dostarczyć w wyznaczone miejsca. Baza jadłodzielni