null

Krótko o lokalach użytkowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

M.st. Warszawa jako właściciel nieruchomości jest jednym z podmiotów dostarczającym miejsc na prowadzenia własnego biznesu. Ogólna liczba lokali użytkowych w zasobie dzielnic m.st. Warszawy na koniec 2020 roku to ponad 8500 i wykorzystywane są one do prowadzenia różnej działalności od społecznej, przez potrzeby własne m.st. Warszawy oraz jego jednostek organizacyjnych, czy osób prawnych, po komercyjną.

Za zarządzanie lokalami odpowiedzialne są Dzielnice m.st. Warszawy, które w zależności od wielkości zasobu zarządzają nimi poprzez wyspecjalizowane jednostki - Zakłady Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicach lub w przypadku ich braku za takie zarządzanie odpowiedzialne są właściwe wydziały dla dzielnic.
Komunalne lokale użytkowe są usytuowane przede wszystkim w budynkach wspólnotowych, w których m.st. Warszawa posiada jedynie ułamkowy udział we współwłasności nieruchomości. Jedynie część lokali użytkowych  położonych jest w budynkach, które stanowią w 100% własność Miasta. Lokale użytkowe nie są równomiernie rozłożone we wszystkich dzielnicach. Dzielnice centralne charakteryzują się posiadaniem dużej liczby lokali użytkowych, natomiast dzielnice obrzeżne posiadają ich bardzo mało lub wcale. Najwięcej lokali użytkowych zlokalizowanych jest w dzielnicy Śródmieście, dużą liczbę posiadają również dzielnice Mokotów, Praga-Południe, Praga-Północ, Wola, czy Ochota. Natomiast dzielnica Wesoła nie posiada żadnego lokalu użytkowego, a dzielnica Bemowo dysponuje jedynie miejscami postojowymi. Nielicznymi lokalami użytkowymi dysponują dzielnice Rembertów, Ursynów, czy Wilanów.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na pozostałych widgetach, które szczegółowo wyjaśniają:
– zasady najmu lokali użytkowych z zasobu m.st. Warszawy – „ABC Najmu”;
– zasady najmu krótkoterminowego „Najem krótkoterminowy” oraz programu „Lokal dla przedsiębiorczych”;
– zasady sprzedaży lokali użytkowych.

Miasto dbając o równy dostęp do usług w swoich lokalach użytkowych zobowiązuje najemców do równego traktowania klientów. Dobre praktyki w zakresie prawa i polityki antydyskryminacyjnej zostały zawarte w Inspiratorze Równościowy. Każdy Najemca jest zobowiązany do zapoznania z jego treścią i stosowania. „Inspirator Równościowy” dostępny w załączniku poniżej.

 

Jeśli poszukujesz przestrzeni użytkowej zapoznaj się z naszą ofertą i zyskaj przestrzeń dla własnego biznesu w Warszawie! Zapraszamy do kontaktu z jednostkami, które odpowiadają za najem lokali użytkowych.

Uchwała o zasadach najmu

Zarządzenie o zasadach najmu

Załączniki: