null

Firmy rodzinne w drodze budowania wielopokoleniowych przedsiębiorstw rodzinnych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
22.09.2022 11:00 - 22.09.2022 12:30
Trzy kobiety siedzące przed laptopem i wyciągające swoje ręce w geście wskazywania czegoś na ekranie laptopa. Zdjęcie zrobione od góry.

Mazowieckie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające w strukturze Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.oraz Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k. serdecznie zapraszają na bezpłatne Webinarium w ramach Projektu Success Road pt: „Firmy rodzinne w drodze budowania wielopokoleniowych przedsiębiorstw rodzinnych.”

Świadomość firm rodzinnych w obszarze sukcesji, ekspansji krajowej i zagranicznej, jak również budowania wielopokoleniowości przedsiębiorstw jest coraz wyższa i niesie za sobą potrzebę pozyskania wiedzy. Wiedza ta jest niezbędna do podejmowania decyzji co do strategicznych kroków w rozwoju i funkcjonowaniu firm rodzinnych, które są nieocenioną wartością polskiej gospodarki.
Firmy rodzinne borykają się jak każda inna firma z kryzysem wywołanym COVID 19, ale stałymi i niezmiennymi wyzwaniami firm rodzinnych są obszary związane z sukcesją i utrzymaniem ładu rodzinno-biznesowego.

Sukcesja najprościej mówiąc jest przekazaniem prowadzenia firmy i jej własności w ręce kolejnego pokolenia. Jednak każdy przypadek jest inny, nie zawsze jest sukcesor, nie zawsze ma kompetencje i umiejętności. Dlatego sukcesja może się okazać skomplikowanym procesem, który wymaga świadomości co do możliwych rozwiązań prawnych. Dobrze by okazało się, że może być krokiem w rozwoju, a być może nawet ekspansji na rynku.

Dodatkowo warto wspomnieć, że wielopokoleniowość, która może zostać zapewniona poprzez założenie fundacji rodzinnej (nad której projektem pracuje ministerstwo rozwoju), jest również jednym z najważniejszych celów, które zazwyczaj chcą osiągnąć firmy rodzinne.
To wszystko składa się na szereg zagadnień, które mogą być podstawą do wsparcia firm rodzinnych w pozyskaniu wiedzy i podniesienia świadomości.

Agenda

 1. Proces sukcesyjny oraz jego realizacja a działalność operacyjna w firmie rodzinnej.
  • Czym jest sukcesja oraz kiedy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procesu sukcesji w firmie?
  • Jakie są scenariusze procesu sukcesji i dlaczego nie ma uniwersalnego przepisu na udaną sukcesję?
  • Jaki może być wpływ wydarzeń losowych dotyczących właściciela na działalność operacyjną w firmie?
  • Jak zabezpieczyć firmę przed niekontrolowaną sukcesją?
  • Jak przygotować wewnętrznie firmę na proces zmiany pokoleniowej?
  • Czym jest fundacja rodzinna i dlaczego stanowi sposób na zapewnienie wielopokoleniowego i efektywnego zarządzania majątkiem rodzinnym?
 2. Program motywacyjny jako narzędzie do budowania wartości firmy rodzinnej
  • Czym jest program motywacyjny i kiedy uzasadnione jest jego wdrożenie w firmie?
  • Jakie mogą być korzyści z wdrożenia programu motywacyjnego dla firmy?
  • Jakie mogą być korzyści z wdrożenia programu motywacyjnego dla menadżera?
  • Jakie są rodzaje programów motywacyjnych oraz jak wygląda proces ich wdrożenia w firmie?
  • Dlaczego program motywacyjny może stanowić element procesu sukcesji w firmie?
  • Jak zabezpieczyć interesy firmy i jej właścicieli na wypadek wdrożenia programu motywacyjnego?

Kiedy?

22 września 2022r., godz. 11:00-12:30

Gdzie?

Online – platforma Zoom

Rejestracja

Do dnia 21.09.2022r. do godz. 15:00 TUTAJ

Prowadzący

dr Rafał Trzeciakowski – radca prawny w Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.
Rafał Trzeciakowski – doktor nauk prawnych, radca prawny w Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Pracę zawodową łączy z działalnością dydaktyczną, w ramach której prowadzi zajęcia m. in. z zakresu prawa konstytucyjnego, handlowego, ochrony konkurencji i konsumentów oraz zamówień publicznych. Autor i współautor publikacji w dziedzinie prawa konstytucyjnego, gospodarczego, administracyjnego i handlowego. Posiada bogate doświadczenie w zakresie doradztwa korporacyjnego, w tym transakcyjnego, prawa kontraktów oraz tworzenia i przekształcania spółek prawa handlowego. Doradza w obszarze procesów sukcesyjnych firm rodzinnych, planowaniu sukcesyjnym oraz strukturyzacji firm rodzinnych. Jest autorem lub współautorem wielu opinii prawnych i wniosków do Trybunału Konstytucyjnego w zakresie konstytucyjności przepisów krajowych i ich stosowania.