
Urząd Pracy m.st. Warszawy informuje, że w dniach 16-19.08.2022r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kształcenia ustawicznego.
Termin naboru
Nabór zostanie otwarty o godz. 8.00 pierwszego dnia (16.08) i zamknięty o godz. 15.00 ostatniego dnia (19.08)
Kto może się ubiegać?
W pierwszej kolejności środki zostaną przyznane pracodawcom, którzy w 2022r. nie otrzymali wsparcia finansowego ze środków limitu podstawowego Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Urząd będzie przyznawał wsparcie ze środków KFS w 2022 roku Pracodawcom, których wnioski spełniają przynajmniej jeden priorytet Rady Rynku Pracy:
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
- wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
Środki będą przyznawane zgodnie z Zasadami przyznawania pracodawcy środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy w 2022 r., z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
O wyniku rozpatrzenia wniosku pracodawca zostanie poinformowany pisemnie. W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, Urząd zawrze z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Obowiązujące w 2022 r. dokumenty można pobrać TUTAJ.
Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to forma wsparcia finansowego, adresowana do pracodawców wspomagających przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności osób pracujących. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika.
Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Na co można przeznaczyć środki?
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniane będą następujące elementy:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków rezerwy KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków rezerwy KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków rezerwy KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków rezerwy KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2m Ustawy.
Kontakt
Kontakt do komórki organizacyjnej zajmującej się Krajowym Funduszem Szkoleniowym: Urząd Pracy m.st. Warszawy, ul. Ciołka 10a, pok. 103, kfs@up.warszawa.pl, tel. (22) 837 23 76; (22) 836 69 15
UWAGA!
- Wnioski złożone przed oraz po wyznaczonym terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu.
- Działania rozpoczęte przed zawarciem wyżej wymienionej umowy oraz działania opłacone przez pracodawcę przed otrzymaniem środków z Urzędu nie będą finansowane.
- Wszystkie finansowane działania powinny rozpocząć się w 2022 r. Jednakże ze względu na specyficzną sytuację w czasie pandemii, w indywidualnych i uzasadnionych przypadkach dopuszcza się finansowanie z limitu środków KFS w 2022 r. szkoleń, które rozpoczną się do 28 lutego 2023 r.